Pilot chciał pokazać pasażerom zorzę polarną. Samolot easyJet zrobił kółko na niebie

Robert Bernatowicz

Robert Bernatowicz

Aktualizacja

Tego lotu pasażerowie lotu z Islandii do Wielkiej Brytanii nigdy nie zapomną. Piloci linii lotniczej easyJet zauważyli piękną zorzę polarną na niebie i specjalnie dla pasażerów wykonali samolotem pełny obrót o 360 stopni. Zdjęcia zorzy wyszły fantastycznie.

Piloci zrobili pętlę nad Morzem Północnym, aby pasażerowie wykonali efektowne zdjęcia zorzy polarnej
Piloci zrobili pętlę nad Morzem Północnym, aby pasażerowie wykonali efektowne zdjęcia zorzy polarnejTwitter
Piloci zrobili pętlę nad Morzem Północnym, aby pasażerowie wykonali efektowne zdjęcia zorzy polarnejTwitter

To miał być zwykły, rutynowy lot samolotu linii easyJet z Islandii do Wielkiej Brytanii, który trwa ok. 2 godzin. Po 40 minutach lotu piloci samolotu zauważyli, że na niebie pojawiło się jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych, czyli zorza polarna. Ten widok ogromnie poruszył pasażerów, ale nie wszyscy zdążyli zorzę sfotografować.

W tej sytuacji piloci postanowili zrobić pasażerom niezwykły prezent i po chwili samolot wykonał obrót o 360 stopni. Ten wyjątkowy manewr został zauważony przez pasjonatów śledzących lecące samoloty w serwisie Flightradar24. Na trasie lotu maszyny easyJet pojawiła się efektowna pętla.

Pasażerowie zostali poinformowani przez pilotów o ich niezwykłym pomyśle. Natychmiast sięgnęli za telefony komórkowe i zaczęli robić zdjęcia, które potem zamieścili w serwisach społecznościowych. Na fotografiach jednego z pasażerów oprócz imponującej zorzy widać także skrzydło samolotu. 

"Wielkie podziękowania dla pilota easyJet EZY1806 z Reykjaviku do Manchesteru, który wykonał w połowie lotu pętlę 360°. Dzięki temu wszyscy pasażerowie mogą zobaczyć niesamowitą zorzę polarną"
pasażer Adam Groves z Wielkiej Brytanii w serwisie Tweeter

Specjalnie została przyciemniona kabina pasażerska, aby pasażerowie wykonali lepsze zdjęcia.  Wśród nich byli także tacy, którzy polecieli specjalnie na Islandię, aby tam zobaczyć i sfotografować zorzę polarną. Pogoda nie dopisała i przez warstwę chmur z fotografowania zorzy nic nie wyszło.

Szczęście uśmiechnęło się do nich dopiero na pokładzie samolotu easyJet, kiedy piloci zdecydowali się na "wielką pętlę" ku radości pasażerów. - Na szczęście easyJet nadrobił to - oszałamiające! - napisał na Twitterze Iain Goodwin, który był jednym ze szczęśliwców na pokładzie samolotu.

Mieliśmy szczęście, że wczoraj lecieliśmy samolotem easyJet do Edynburga z Keflaviku [Islandia]. Pilot easyJet EZY35BM zrobił dla nas ładną pętlę 360°
pasażer Kyle Knox w serwisie społecznościowym

Na Ziemi zorze polarne występują najczęściej za kołami podbiegunowymi. To zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety spowodowane przez Słońce. Za powstawanie zorzy polarnej odpowiadają wybuchy na Słońcu, które wyrzucają w kierunku Ziemi duże ilości cząsteczek o wysokiej energii.

Są to protony i elektrony tworzące wiatr słoneczny, przed którym chroni nas pole magnetyczne Ziemi. Zorze polarne pojawiają się, gdy cząstki słoneczne wchodzą w interakcję z gazami w naszej atmosferze, powodując widowiskowe pokazy światła na niebie.

Był likwidatorem w Czarnobylu. Dziś musi uciekać przed RosjanamiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas