Powstanie europejski prom kosmiczny?

Europejska Agencja Kosmiczna planuje za dwa lata wysłać w kosmos własny statek wielokrotnego użytku. Pojazd przypomina nieco z wyglądu prom kosmiczny, któremu ktoś oderwał skrzydła. Jakie są plany i oczekiwania względem nowej maszyny?

Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) raczej sławy amerykańskich wahadłowców nie powtórzy, ale i tak prezentuje się obiecująco. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do pojazdów NASA, IXV będzie stosunkowo niewielką, bezzałogową maszyną. Jej konstrukcją zajmie się Thales Alenia Space, firma znana z budowy kilku elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz satelitów.

Nowy, ważący około 2 ton pojazd, będzie pozbawiony wszelkich skrzydeł - zamiast tego wyposażony ma być w klapy, które ułatwią powrót na Ziemię. Dzięki rakiecie Vega będzie mógł wznieść się na wysokość 450 km i osiągnąć prędkość 7,5 km/s - to wystarczy żeby bez problemu dostać się na orbitę. IXV jak na razie będzie jedynie prototypem, który sprawdzi jak sprawują się osłony termiczne europejskiej produkcji i przetestuje jeszcze kilka innych kosmicznych technologii.

Jeśli testy wypadną pomyślnie niewykluczone, że pojazd stanie się podłożem, na którym zostanie zbudowany europejski prom kosmiczny. Jego załogowa wersja mogłaby spokojnie transportować zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lub wykonywać inne tego typu misje.

Reklama

Pierwszy lot nowego pojazdu planowany jest na 2013 rok, kiedy to IXV wystartuje z Gujany Francuskiej.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Europejska Agencja Kosmiczna | prom kosmiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama