Rzadko spotykany czołg ukraińskiej konstrukcji w akcji. Co to za sprzęt?
Podczas walk w Ukrainie zauważono bardzo rzadki czołg T-84 Opłot-M. W całym kraju jest jedynie sześć jednostek. Co to za konstrukcja i dlaczego jest ich tak niewiele?
Spis treści:
T-84 Opłot-M jest koncepcją Charkowskich Zakładów Pancernych. Został zaprezentowany w 2008 r., a do służby trafił w 2009 r. Jest to zmodernizowana wersja T-84, oparta na radzieckim projekcie T-80. Łącznie wyprodukowano zaledwie 71 czołgów, z czego 6 walczy obecnie z Rosją, 64 jest na wyposażeniu tajskiej armii, a jeden posiada armia amerykańska.
Jak powstał T-84 Opłot-M?
W czasach ZSRR Charków był jednym z największych i najważniejszych ośrodków zbrojeniowych w Układzie Warszawskim. Właśnie tu rozpoczęto produkcję najnowocześniejszego ówcześnie czołgu sowieckiego T-80. Po 1991 roku Ukraina chcąc być obecną na rynku zbrojeniowym, zdecydowała się dalej rozwijać tę konstrukcję.
W 1998 roku pojawiła się konstrukcja T-84M Opłot, która stanęła do przetargu na podstawowy czołg Grecji. Po przegraniu przetargu postanowiono ulepszyć konstrukcję, stawiając na jeszcze większą modyfikację, aby był bardziej ukraiński.
Powstała również konstrukcja T-84 Jatagan, dostosowana do NATO-wskich standardów, która stanęła do przetargów w Malezji i Turcji, ale również bez sukcesów.
Dalsza ewolucja radzieckiej konstrukcji zakończyła się powstaniem wersji T-84 Opłot-M, zaprezentowanej w 2008 roku.
Dlaczego Ukraina na tylko cześć czołgów BM Opłot?
Wszystko za sprawą kontraktu, jaki Ukraina podpisała z Tajlandią w 2011 roku. Na jego mocy do kraju na Półwyspie Indochińskim miały trafić 64 jednostki. Produkcję seryjną czołgu rozpoczęto w 2013 roku. Wtedy też Ukraińcy przyjęli skróconą nazwę BM Opłot. Eksportowa wersja, która trafiła do Tajlandii, oznaczona jest jako T-84 Oplot-T. Posiada dodatkowe modyfikacje, takie jak radio czy klimatyzację.
Jeden czołg, który znajduje się w armii amerykańskiej, służy jako jednostka szkoleniowa.
Uzbrojenie T-84 Opłot-M
BM Opłot wyposażony jest w armatę gładkolufową KBA-3 kal. 125 mm z 46 pociskami. Zasięg wynosi od 3 000 do 5 000 metrów, przy czym dalszy jest osiągany przez wystrzelenie przeciwpancernego pocisku kierowanego (AGTM).
Na uzbrojenie dodatkowe składa się sprzężony z armatą 7,62 mm karabin maszynowy KT-7.62 o szybkostrzelności do 800 strzałów na minutę. Później Ukraińcy zastąpili go przeciwlotniczym karabinem maszynowym KT-12,7 kal. 12,7 mm, który jest zdalnie sterowany przez dowódcę czołgu.
Czołg MB Opłot posiada bardziej zaawansowane opancerzenie. Zastosowanie dwuwarstwowego pancerza reaktywnego Duplet sprawiło, że odporność balistyczna jest jeszcze większa. Załoga dysponuje również zestawem peryskopów, modułem nawigacyjnym TIUS-NM z odbiornikiem satelitarnym, czy nowoczesnym zestawem środków łączności.
Jaki napęd posiada MB Opłot?
Ukraiński czołg napędza 6-litrowy silnik wysokoprężny. Wiadomo o dwóch wersjach, z których jedna ma 1200 KM, druga - 1500 KM. Z pełnym zbiornikiem zasięg żołnierze mogą przejechać do 500 km, osiągając maksymalną prędkość szosową 70 km/h. W terenie osiąga prędkość 45 km/h.
Zobacz także: