Ukraińscy piloci prawie zderzyli się w powietrzu. Niezwykłe ujęcie

Siły powietrzne Ukrainy opublikowały spektakularne zdjęcie, które w dobitny sposób pokazuje, jak fantastyczne umiejętności i stalowe nerwy posiadają ukraińscy piloci.

Ukraińscy piloci prawie zderzyli się w powietrzu
Ukraińscy piloci prawie zderzyli się w powietrzuUkrainian Air ForceTwitter

Już wielokrotnie pisaliśmy o niesamowitych wyczynach ukraińskich pilotów za sterami śmigłowców czy samolotów. Analitycy wojskowi przyznają, że ukraińscy piloci są obecnie jednymi z najbardziej wyszkolonych i doświadczonych na świecie. Jest to efekt wojny z Rosją, która skłania ukraińskich pilotów do realizacji skrajnie niebezpiecznych misji w imię wspierania żołnierzy na linii frontu.

Na oficjalnym profilu Sił Powietrznych Ukrainy pojawiło się przepiękne zdjęcie, na którym uwieczniono bliski przelot śmigłowca Mi-8 i bojowego Su-25. Zdjęcie wykonano na wschodzie Ukrainy, w okolicach Awdijiwki. Ukraińcy bronią za wszelką cenę miasta przed rosyjskimi atakami.

Ukraińscy piloci posiadają niezwykłe umiejętności

Takich niebezpiecznych, ale skutecznych akcji będzie w najbliższym czasie znacznie więcej. Będzie to zasługą myśliwców F-16, które mają pojawić się na froncie na początku przyszłego roku. Wówczas będziemy mogli liczyć na jeszcze piękniejsze zdjęcia wykonane podczas realizacji wielu ciężkich misji.

Na razie SZU muszą zadowolić się flotą śmigłowców i myśliwców, które mieli na stanie oraz tymi, jakie pojawiły się tam w ostatnim roku wojny, a przybyły z krajów NATO. Najpopularniejszymi samolotami na froncie są Su-25 i śmigłowce Mi-8.

Śmigłowiec Mi-8 i bojowy Su-25 blisko siebie

Samoloty szturmowe Su-25 zostały opracowane w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Były produkowane w latach 1978-2017. Napędzane są przez dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz. Każdy posiada 40,2 kN ciągu. Samolot może poruszać się z prędkością maksymalną 950 km/h i może osiągnąć pułap 7000 metrów. Przy pełnym zbiorniku paliwa zasięg maszyny wynosi około 510 kilometrów, a przy dodatkowych zbiornikach 1850 kilometrów.

W skład uzbrojenia wchodzi działko GSz-30-2 kalibru 30 mm o szybkostrzelności 3000 pocisków na minutę, bomby o masie do 500 kg (maksymalnie 8 sztuk), kierowane pociski rakietowe naprowadzane laserowo Ch-25ML i Ch-29L, niekierowane pociski rakietowe kalibru od 57 do 370 mm, zasobniki bombowe KMGU-2 i zasobniki strzeleckie SPPU-22-01. Ponadto do samoobrony służą dwa pociski R-60M typu powietrze-powietrze. Zestaw samoobrony posiada także m.in. dozowniki, które zdolne są do wystrzelenia do 250 flar.

Niebawem F-16 pojawią się na Ukrainie

Podstawowy model Su-25 posiada zamontowany na nosie dalmierz laserowy, który ma zapewniać laserowe odnajdywanie celów. Ponadto w maszynie zamontowany jest radar dopplerowski DISS-7, który wykorzystywany jest do nawigacji. Samoloty mogą mieć na wyposażeniu także radiotelefony zapewniające komunikację w strefie powietrze-ziemia i powietrze-powietrze, w tym transponder SO-69.

Tymczasem śmigłowce Mi-8 to jedne z najpopularniejszych śmigłowców wielozadaniowych na świecie. Niskie loty i uniki są dla niego bułką z masłem. Maszyna może pochwalić się ogromną wytrzymałością i niezawodnością. Ukraińcy wykorzystują obecnie Mi-8 m.in. w obwodzie charkowskim, ługańskim, donieckim czy chersońskim, gdzie dzięki nim mogą transportować żołnierzy czy sprzęt, a nawet dokonywać ataków na pozycje Rosjan.

Ukraińcy zniszczyli Rosjanom kilkanaście Su-25

Śmigłowiec Mi-8 został opracowany w biurze konstrukcyjnym Michaiła Mila na początku lat 60. XX wieku, czyli jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Docelowo miały one zastąpić lżejsze śmigłowce Mi-4. Pierwsze loty Mi-8 odbyły się w 1961 roku, a seryjną produkcję rozpoczęto 4 lata później.

Na jej podkładzie zmieści się 3-osobowa załoga, a także 30 żołnierzy, 12 noszy, 4000 kilogramów ładunku wewnątrz lub 5000 kilogramów podwieszonego na zewnątrz. Jeśli chodzi o silniki, to są to dwa turbowałowe Klimov TW2-117 o mocy 1105 kW każdy. Mi-8 może odbywać loty z maksymalną prędkością 250 km/h, na pułapie do 4500 metrów i w odległości ok. 450 kilometrów. Dotychczas wyprodukowano ponad 17 tysięcy tego typu maszyn.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas