Programy do odzyskiwania danych z dysku. Jak uratować pliki i zdjęcia?

Dyski HDD i SSD, wewnętrzne i zewnętrzne to nierzadko ogromne magazyny danych, które mamy zapisane na swoich komputerach. Niestety, tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne, dyski twarde także mogą ulec awarii, a w konsekwencji może dojść do utraty zapisanych na nich informacji. Często nie są to jednak nieodwracalne straty — poniżej znajdziesz listę najlepszych darmowych programów do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Uszkodzenia mechaniczne są częstym powodem utraty danych. Niektóre programy pozwalają odzyskać zdjęcia i dokumenty nawet przy takich usterkach.
Uszkodzenia mechaniczne są częstym powodem utraty danych. Niektóre programy pozwalają odzyskać zdjęcia i dokumenty nawet przy takich usterkach.YouTube/Igor's Lab123RF/PICSEL

‌Jak można stracić dane z dysku twardego?

Utrata danych z dysku może mieć wymiar sentymentalny (usunięcie pamiątkowych zdjęć), ale często także wiąże się ze stratami materialnymi. Znane są przypadki, kiedy ludzie przez uszkodzenie dysku twardego tracili dostęp np. do swoich portfeli kryptowalutowych, a tym samym środki nierzadko liczone w setkach tysięcy złotych.

Do utraty danych z dysku komputera może dojść na kilka różnych sposobów:

  • Uszkodzenia fizyczne — mechaniczne defekty dysku dotyczą przede wszystkim głowicy i napędu. Takim usterkom często towarzyszą dziwne dźwięki dobiegające z jednostki głównej, szumy, trzaski i świsty. Dane utracone w wyniku fizycznego uszkodzenia dysku są najtrudniejsze do odzyskania;

  • uszkodzenia logiczne — w pewnym uproszczeniu są to problemy wywołane błędami lub brakami w kodzie poszczególnych programów odpowiadających za uruchomienie i prawidłowe działanie dysku. Winne mogą być wirusy, niewłaściwe formatowanie dysku. Do uszkodzeń logicznych zalicza się też przypadkowe usunięcie danych;

  • uszkodzenia elektroniczne — dotyczą podzespołów dostarczających energię niezbędną do uruchomienia dysku. Zwykle ma to związek z awarią zasilacza, należy pamiętać, że taka usterka może prowadzić do uszkodzeń fizycznych — spalenia dysku.
Uszkodzony dysk HDD. Przy usterkach mechanicznych dysk wydaje zwykle dziwne dźwięki.
Uszkodzony dysk HDD. Przy usterkach mechanicznych dysk wydaje zwykle dziwne dźwięki.fot. Robert StachnikEast News

Na szczęście istnieją sposoby na odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku, do przywracania usuniętych lub niedostępnych plików służą specjalne programy. Chociaż nie gwarantują one stuprocentowej skuteczności, często za ich pomocą udaje się odzyskać przynajmniej część utraconych plików.

Odzyskiwanie danych z dysku — najlepsze programy

Poniższa lista to nasze zestawienie 5 najlepszych programów do odzyskiwania danych z dysków w 2023 roku. Wszystkie wymienione narzędzia mają darmowe wersje, w ramach których możemy korzystać z interesującej nas funkcji przywracania usuniętych plików.

  1. EaseUS — bardzo znane oprogramowanie, które na rynku jest już od ponad 15 lat. Chociaż pełna funkcjonalność tego programu do odzysku danych jest płatna (ok. 300 zł/rok), to darmowa wersja trial umożliwia przywracanie utraconych plików. Bez opłat możemy przywrócić do 2 GB danych.

    To jeden z najbardziej popularnych i skutecznych programów tego typu. Poza odzyskiwaniem danych EaseUS pozwala również na tworzenie kopii zapasowych z dysków wewnętrznych i zewnętrznych, a także zarządzanie przestrzenią pamięciową komputera. 

  2. Wondershare Data Recovery — wśród popularnych aplikacji to prawdopodobnie najlepszy program do odzyskiwania danych z dysku. Według testów przeprowadzonych przez użytkowników jego skuteczność wynosi ponad 90 proc. Niestety, bezpłatna wersja programu pozwala na odzyskanie zaledwie 100 MB. 

  • OnTrack Easy Recovery — to oprogramowanie najlepiej sprawdzi się w przypadku opisywanych powyżej uszkodzeń logicznych, najlepsze wyniki osiąga przy odzyskiwaniu danych przypadkowo (lub celowo) usuniętych z komputera przez użytkownika. Program świetnie radzi sobie zarówno z przywracaniem danych na dyskach HDD, jak i SSD. Jego dodatkową zaletą jest opcja odzyskiwania usuniętych maili. Darmowa wersja pozwala na przywrócenie 1 GB informacji.

  • Wise Data Recovery — to bardzo prosty w obsłudze program do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku. Bez problemu można go pobrać z wielu stron oferujących programy typu freeware, chociaż najbezpieczniej jest zawsze pobierać wszelkie oprogramowanie bezpośrednio ze strony producenta. Wise Data Recovery Free umożliwia jednorazowe odzyskanie danych do 2 GB, po ponownym zainstalowaniu limit się resetuje. Jeżeli szukasz programu z intuicyjnym interfejsem i podstawowymi funkcjami — Wise Data Recovery będzie idealnym wyborem.

  • Disk Drill — na końcu listy znalazł się program do odzyskiwania danych, który szczególnie poleca się użytkownikom komputerów od Apple. Jego największą zaletą jest brak dodatkowych opłat za przywracanie pamięci Maców, o ile zdecydujemy się na zakup wersji Pro. W darmowej odsłonie Disk Drill pozwala na odzyskanie do 500 MB danych.

    Oprócz standardowych dysków twardych HDD i SSD wewnątrz komputera program pozwala także na przywracanie plików z dysków zewnętrznych USB, a także kart SD (potrzebny jest adapter lub wejście na karty pamięci, Disk Drill nie działa po podłączeniu telefonu z włożoną kartą SD).
  • Powyższe narzędzia w swoich darmowych odsłonach potrafią zdziałać bardzo dużo. Tylko z usług EaseUS skorzystało do tej pory ponad 72 miliony osób! Wiele z nich zostawiło dobrą opinię na temat skuteczności tej metody, a także innych proponowanych programów do odzysku danych. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko pójdzie gładko. W przypadku większych uszkodzeń niezbędne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalistów.

    Dysk to kluczowy i bardzo złożony podzespół jednostki centralnej.  Na zdjęciu przekrój dysku z 2009 roku. Dzisiejsze dyski są jeszcze bardziej skomplikowane, a do tego znacznie mniejsze.
    Dysk to kluczowy i bardzo złożony podzespół jednostki centralnej. Na zdjęciu przekrój dysku z 2009 roku. Dzisiejsze dyski są jeszcze bardziej skomplikowane, a do tego znacznie mniejsze.Science Photo LibraryEast News

    Według informacji, które udało nam się uzyskać, najlepsi specjaliści, którzy wykonują zlecenia odzyskiwania danych dla policji i prokuratury, za samą diagnozę i stwierdzenie czy przywrócenie danych będzie możliwe, potrafią zainkasować nawet 500 zł. Sama usługa, w zależności od skomplikowania całego procesu może nas kosztować nawet kilkanaście razy więcej! 

    Niektóre pliki przechowywane na komputerze są jednak bezcenne, dlatego w przypadku uszkodzenia nie warto panikować. Jest duża szansa, że dane uda nam się odzyskać samodzielnie. W praktyce utracone pliki z dysków komputerowych można odzyskać prawie zawsze. Pytanie tylko, czy będziemy chcieli wyłożyć na to sporą sumę. Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże czytelnikom zaoszczędzić te pieniądze.

    Czytaj także:

    Zobacz też:

    Odstraszanie ptaków to subtelna sztuka. Praca ochrony na lotnisku OrlyAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas