Czy w samolocie jest WiFi? W Ryanair nie ma nawet, gdy chcesz zapłacić

Czy w samolocie jest WiFi? Takie pytanie stawia coraz więcej pasażerów, a linie lotnicze pozwalają na połączenie się z siecią. WiFi na pokładzie nie musi jednak oznaczać dostępu do internetu. Niektóre w taki sposób pozwalają na skorzystanie z systemu rozrywki pokładowej. Wyjaśniamy zatem, o co chodzi z internetem podczas lotu i ile to kosztuje.

WiFi w samolocie? Jakie linie oferują takie udogodnienie dla podróżujących?
WiFi w samolocie? Jakie linie oferują takie udogodnienie dla podróżujących?123RF/PICSEL

Kilka lat temu nie było opcji wysyłania maili, przeglądania mediów społecznościowych, czytania artykułów czy oglądania filmów w samolocie. Obecnie wiele linii lotniczych udostępnia pasażerom WiFi, dzięki któremu mogą cieszyć się internetem w trakcie długich podróży. Takie połączenie niekiedy są bezpłatne, a czasem trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu euro.

Czy w samolocie jest WiFi?

W linii lotniczej Ryanair nie ma WiFi w samolocie, nawet wtedy, gdy chcemy za to zapłacić. Ryanair bardzo wzbrania się przed zainstalowaniem internetu, również z tego powodu, że podróże z tym przewoźnikiem są krótkie. Jakie linie oferują zatem to udogodnienie dla podróżujących? 

W Wizz Air sieć internetowa działa tylko na niektórych długich trasach z wykorzystaniem technologii "WiFi Lite", która umożliwia podstawowy dostęp do sieci. Można zatem odpisać na maile, przejrzeć media społecznościowe, jednak nie ma mowy o oglądaniu filmów.

W Lufthansie można połączyć swój telefon, tablet czy laptop za pomocą sieci "FlyNet". Działa ona na trasach krótkich i tych długodystansowych. W tym celu należy wejść na portal "FlyNet", zapłacić za dostęp do internetu i korzystać z sieci.

Air France to kolejna linia, która oferuje WiFi na pokładzie samolotu. Bezpłatna opcja umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości w różnych aplikacjach. Z kolei za przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów trzeba dopłacić. Tak samo sytuacja wygląda z holenderskim KLM.

W linii Emirates bezpłatny dostęp do WiFi  w samolocie mają członkowie programu Emirates Skywards. Pozostałe osoby mogą korzystać z połączenia tylko za dodatkową opłatą. Linia ta oferuje różne pakiety.

Turkish Airlines czy Qatar Airways też oferują WiFi w samolotach. Pierwsza daje darmowy dostęp dla pasażerów klasy biznes i uczestników programu Miles&Smiles. Z kolei drugi przewoźnik zachęca do skorzystania z 20% zniżki dla osób, które wykupią dostęp do sieci WiFi przed podróżą.

To nie tylko Internet. Jak działa WiFi w samolocie?

WiFi w samolocie nie zawsze oznacza połączenie z internetem. Wielu przewoźników ma system rozrywki pokładowej, bez dostępu do internetu. To na przykład polski LOT.

Czym jest ta forma udogodnienia dla podróżujących? Bezprzewodowy system rozrywki pokładowej daje dostęp do filmów, seriali i programów rozrywkowych, jeśli na przykład samolot nie jest wyposażony w ekrany dla pasażerów.

LOT planuje uruchomić internet WiFi w Dreamlinerach do 2026 roku. Do tego czasu kabiny największych Boeingów we flocie polskiego przewoźnika mają być odnowione.

Ile kosztuje Internet WiFi w samolocie?

Ceny za internet WiFi w samolocie różnią się w zależności od przewoźnika. W Lufthansie trzeba zapłacić od 3 do 12 euro. Emirates oferuje trzy pakiety WiFi - od 9,99 do 19,99 dolarów w zależności od długości podróży.

W Turkish Airlines internet WiFi na pokładzie to wydatek od 5 do 35 dolarów w zależności od pakietu. Przy najtańszej opcji będziemy mogli jedynie wysyłać wiadomości, natomiast przy najdroższej - korzystać z nielimitowanego internetu przez całą podróż.

WiFi w samolocie Air France kosztuje 3 euro we Francji, 5 euro w Europie i 18 euro dla podróży długodystansowych. Jeśli chcemy oglądać i pobierać filmy, to wtedy musimy zapłacić 30 euro.

CZYTAJ TAKŻE:

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas