Ile alkoholu można przewozić w samolocie? To musisz wiedzieć
Przewóz alkoholu w samolocie podlega pewnego rodzaju restrykcjom i ograniczeniom. Dużo zależy od tego, czy podróżujemy w ramach Unii Europejskiej, czy poza nią. Ile alkoholu można mieć w bagażu?
Spis treści:
Czy można przewozić alkohol w samolocie?
Często podczas pobytu za granicą zastanawiamy się nad przywiezieniem do Polski butelki lokalnego trunku. Greckie lub włoskie wino czy inny charakterystyczny dla danego miejsca alkohol to ciekawa i klasyczna pamiątka, a także prezent dla bliskich. Czy możemy jednak taką butelkę zabrać do samolotu?
Zasadniczo nie ma z tym problemu, choć musimy o czymś pamiętać. To zasady przewozu alkoholu w samolocie, które związane są z krajem do którego lecimy. Reguły i przepisy w Unii Europejskiej różnią się od tych obowiązujących poza nią. O czym musimy pamiętać? Pora to sprawdzić.
Ile alkoholu w samolocie? Unia Europejska
Zacznijmy od najbardziej oczywistej sytuacji, czyli przewożenia alkoholu podczas podróży w Unii Europejskiej. Może to być np. podczas powrotu z wakacji w Grecji czy Hiszpanii. Jakie są limity przewozu alkoholu w samolocie w ramach UE? Reguły określają to dość klarownie. Jeden pasażer w ramach bagażu rejestrowanego i podręcznego może przewozić łącznie maksymalnie:
- 110 litrów piwa, albo
- 10 litrów alkoholu spirytusowego, albo
- 90 litrów wina, albo
- 20 litrów wzmocnionego np. likieru, sherry itp.
Oznacza to, że przewożenie nawet kilku butelek wina między krajami Unii Europejskiej nie będzie problemem. W tej sytuacji warto pamiętać jednak o limitach dotyczących naszych walizek. Bagaż podręczny będzie musiał przejść kontrolę bezpieczeństwa, a na większości lotnisko obowiązują limity dotyczące płynów w samolocie. Możemy jednak zakupić trunek w strefie wolnocłowej - te produkty również wliczają się do ustawowych limitów. Jak widać, alkohol w bagażu jest dozwolony - ale limitowany.
Czy można przewozić alkohol spoza UE?
Jak wygląda sytuacja, gdy podróżujemy poza Unią Europejską? W tym wypadku limity są znacznie bardziej surowe. Na jednego pasażera (bagaż podręczny i walizka rejestrowana) przysługuje maksymalnie:
- 16 litrów piwa, albo
- 4 litry wina musującego
Istnieje również możliwość przewiezienia do 1 litra mocniejszego alkoholu (powyżej 22% stężenia alkoholu). Przed wyjazdem warto sprawdzić, jak wyglądają przepisy w kraju docelowym. Możemy przecież wylatywać z UE, a naszym portem docelowym będzie lotnisko poza wspólnotą.
Istotnym i ważnym z punktu widzenia prawa ograniczeniem jest to dotyczące wieku podróżnego, który przewozi ze sobą alkohol. Osoba mająca w bagażu alkohol nie może być poniżej 17 roku życia.
Alkohol w samolocie? To zły pomysł
Alkohol na pokładzie samolotu nie jest niczym nowym. Pokładowa oferta wielu przewoźników daje nam dostęp do drinków i napojów procentowych, a my nie musimy ich zabierać do domu, gdyż konsumpcja takich płynów jest możliwa podczas lotu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł.
Badania dowodzą, że picie alkoholu w samolocie to prosty sposób na jet-lat i beznadziejne samopoczucie po podróży. Nasz organizm, z uwagi na panujące ciśnienie, upije się znacznie szybciej, a objawy spożycia alkoholu będą pogłębione. To sprawi, że będziemy czuć się znacznie gorzej i nasza podróż niekoniecznie będzie przebiegać tak komfortowo, jakbyśmy to sobie wyobrażali.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!