Jak latać, to z nimi. Najbardziej punktualne linie lotnicze 2023

Autobusy, pociągi, samoloty - wszystkie mają wspólną cechę, której jako podróżujący nie lubimy najbardziej, a mianowicie lubią się spóźniać. Ale jak się okazuje, można inaczej!

Autobusy, pociągi, samoloty - wszystkie mają wspólną cechę, której jako podróżujący nie lubimy najbardziej, a mianowicie lubią się spóźniać. Ale jak się okazuje, można inaczej!
Ranking punktualności linii lotniczych. Kto wygrywa w Europie? /123RF/PICSEL

Zajmująca się analityką lotniczą firma Cirium przeanalizowała ogromną ilość danych, aby zweryfikować, które linie lotnicze i lotniska z całego świata mają najlepsze oceny punktualności. Mówiąc krótko, jeśli zdecydujemy się latać z nimi, jest duża szansa, że dotrzemy na miejsce bez opóźnień, a co za tym idzie zaoszczędzimy sobie mnóstwo nerwów. Warto tu podkreślić, że chociaż Cirium przyznaje nagrody dla poszczególnych kontynentów, jest też jedno wspólne wyróżnienie Most Punctual Airline.

Latanie bez opóźnień? Postaw na te linie

I tym razem trafia ono do flagowego kolumbijskiego przewoźnika Avianca, będącego częścią sieci Star Alliance. Jednocześnie tytuł najbardziej punktualnej linii lotniczej w Ameryce Południowej trafia do Copa, narodowej linia Panamy, w Azji jest to japoński All Nippon Airways (ANA), w Ameryce Północnej Delta Air Lines, w Europie hiszpańskie Iberia Express, a na Bliskim Wschodzie i w Afryce linie Oman Air.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że wszystkie te linie lotnicze były tak samo punktualne, a do tego zagłębienie się w dane ukazuje bardziej zróżnicowany portret punktualności linii lotniczych. I tak, tworząc swoje rankingi Cirium uwzględniło kilka czynników, jak punktualność przylotów, monitorowane loty i łączna liczba wykonanych lotów, a wyniki wyglądają następująco.

Avianca przyleciała punktualnie w przypadku 85,73 proc. z 213 039 wszystkich lotów, tymczasem dwie linie lotnicze z siedzibą w USA - Delta i American Airlines - znacznie wyprzedziły resztę listy pod względem łącznej liczby lotów. W 2023 r. Delta wykonała 1 635 486 lotów, a wskaźnik przylotów na czas wyniósł 84,72 proc., a American 1 998 844 loty, osiągając 80,61 proc. terminowości przylotów. Bardzo dobrze wypadły także Qatar Airways (85,11 proc.) i Japan Airlines (82,58 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o lotniska, według Cirium najlepszym na świecie pod względem punktualności w 2023 roku było Minneapolis-St Paul (MSP) w Minnesocie. Najbardziej punktualnym lotniskiem średniej wielkości był zaś Międzynarodowy Port Lotniczy Ōsaka, a zwycięzcą w kategorii małych lotnisk został Międzynarodowy Port Lotniczy Mariscal Sucre (UIO) w Ekwadorze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: linie lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama