Koszmarek zamienią w cud. Zamość szuka inwestora z wizją

Dawny pałac Jana Zamoyskiego przez czas i liczne przebudowy stracił swój blask. Teraz miasto szuka inwestora, który przywróci mu pierwotne piękno tak, by mógł stać się wizytówką Zamościa.

Miasto chce przywrócić dawne piękno Pałacowi Zamoyskich
Miasto chce przywrócić dawne piękno Pałacowi ZamoyskichUrząd Miasta Zamośćmateriały prasowe

Zamość jest jednym z większych ośrodków kulturalnych i turystycznych województwa lubelskiego, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikatowego zespołu architektonistyczno-urbanistycznego Starego Miasta, określany jest często "perłą renesansu". W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego zachodniej części znajduje się dawna rezydencja Zamoyskich.

Pałac Zamoyskich przechodził przez wiele etapów przebudowy, wskutek czego obecnie nie jest tak okazałą budowlą, jak dawniej. W związku z tym, że zamojska starówka jak magnes przyciąga turystów z całego świata, miasto poszukuje inwestora, który przywróciłby obiektowi dawny blask.

Pałac Zamoyskich obecniekuba13/fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0 Deed (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en)Wikimedia Commons
Przykładowa wizualizacja pałacuUrząd Miasta Zamośćmateriały prasowe

Pałac Zamoyskich wypięknieje. Co w nim będzie?

Dawny pałac przeznaczony jest do rewitalizacji na zasadach PPP (Partnerstwo publiczno-prywatne). - Wciąż jednak odczuwalny jest niedosyt prestiżowej infrastruktury hotelowo-konferencyjnej, która pozwalałaby zaspokoić potrzeby przybywających gości, przy pełnym wykorzystaniu unikatowych w skali Europy walorów architektonicznych - informuje Urząd Miasta w ofercie. Z uwagi na swoją lokalizację oraz powierzchnię (6 570 m kw.) z dwoma przyległymi dziedzińcami, daje możliwość zaoferowania przyszłym gościom i mieszkańcom znacznie więcej niż tylko pokoje hotelowe.

Studium architektoniczno-konserwatorskie dopuszcza między innymi koncepcję zadaszenia dziedzińca wewnętrznego, zamieniającą go tym samym w użytkowe atrium o powierzchni 1074 m kw. Dziedziniec główny to blisko 10000 mkw. reprezentacyjnej przestrzeni ze starodrzewiem i wyeksponowanym centralnie pomnikiem Jana Zamoyskiego, stwarzający warunki do realizacji podziemnego parkingu, tak bardzo potrzebnego na terenie starówki.

Pałac Zamoyskich od frontuTeresa Łuka/CC BY-SA 3.0 PL Deed (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)Wikimedia Commons

- Jesteśmy gotowi na wyzwania związane z rewitalizacją tego ważnego dla miasta miejsca - mówi Andrzej Wnuk Prezydent Zamościa.

Dawna rezydencja Zamoyskich to pierwszy obiekt, jaki zaczęto budować po założeniu miasta

Powstał w XVI wieku wg projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Posiadał odrębne mury oddzielające go od pozostałej części miasta. Miał formę prostokąta, o długości ok. 60 m, dwie kondygnacje, wieżę z tarasem oraz dwuskrzydłowe schody od strony Rynku Wielkiego.

W XVII w. pałac spłonął, po czym w stylu barokowym odbudował go III ordynat zamojski  Jan zwany Sobiepanem. Później polecono rozbudowę rezydencji.

W XVIII wieku miała miejsce większa, późnobarokowa przebudowa pałacu, podczas której m.in. obniżono wieżę, usunięto attykę i pozbawiono pałac dekoracji. W XIX wieku budynek zmieniono w klasycystyczny, a później sprzedano władzom i przebudowano na szpital, w wyniku czego kompletnie stracił swój zabytkowy wygląd.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas