Najdłuższa widokowa pętla na świecie. Wkrótce otwarcie szlaku

Najdłuższa na świecie okrężna trasa dostępna dla pieszych i rowerzystów będzie prowadzić zarówno przez znane jak i mniej popularne tereny, a otwarcie pierwszej części szlaku nastąpi już niedługo!

Najdłuższa na świecie turystyczna pętla ma zostać częściowo otwarta już niedługo. Zdj. ilustracyjne.
Najdłuższa na świecie turystyczna pętla ma zostać częściowo otwarta już niedługo. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL

Okrężne szlaki, tzw. pętle są niezwykle często wybieranymi trasami na wycieczkę. Nic dziwnego, wszak rozpoczynające się i kończące w tym samym miejscu turystyczne ścieżki posiadają ogrom zalet. Przede wszystkim ułatwiają organizację wyprawy.

W Europie właśnie powstaje najdłuższa tego typu trasa na świecie, która ma prowadzić przez niezwykle malownicze tereny, a do tego przygotowywana jest specjalna aplikacja, która będzie ułatwiać poruszanie się w terenie i odnajdywanie ciekawych punktów. Otwarcie pierwszej części tego portugalskiego szlaku nastąpi już niedługo!

Najdłuższa widokowa pętla świata. Szlak turystyczny, który zachwyca

Ile kilometrów będzie łącznie mieć najdłuższy okrężny szlak świata i dlaczego warto rozważyć wycieczkę w tym kierunku? Opracowywana pętla ma mieć długość 3000 km i prowadzić nie tylko przez znane i lubiane tereny, ale w dużej mierze także przez mniej uczęszczane przez turystów rejony Portugalii.

Trasa ta jest planowana w związku z portugalską inicjatywą wzmacniania ruchu w słabiej rozwiniętych turystycznie częściach kraju oraz zachęcania podróżników do spędzania czasu aktywnie, promując tym samym "turystykę zdrowotną i wellness". Docelowo cała trasa obejmie 90-100 różnych dzielnic. Turyści będą podziwiać malownicze portugalskie krajobrazy i wędrować obok winnic, przez miasta i wzdłuż wybrzeża.

Nieodłączny element malowniczego portugalskiego krajobrazy stanowią winnice. Również w takich okolicach będzie przebiegał nowy szlak okrężny.123RF/PICSEL

Zaplanuj podróż w aplikacji. Szlak, zakwaterowanie i wydarzenia

Jak zapewnia główny pomysłodawca projektu nazwanego "Palmilhar Portugal" Ricardo Bernardes, na całym obszarze planowanej trasy będą z czasem organizowane różnego rodzaju wydarzenia, np. wycieczki tematyczne, zmagania sportowe czy gry zespołowe. Organizację wyprawy wraz z ustaleniem zakwaterowania, ciekawych punktów i nadchodzących wydarzeń umożliwi specjalnie opracowywana w tym celu aplikacja na smartfony.

- "Palmilhar Portugal" będzie miał jedną z najbardziej kompletnych aplikacji na rynku. Za pomocą telefonu komórkowego będzie można mieć dostęp do całego szlaku. Podczas podróży po kraju pojawią się powiadomienia z informacją o kolejnej lokalizacji. W ramach aplikacji stworzyliśmy dziesiątki interakcji, np. możliwość tworzenia "Pakietów/Doświadczeń" dostosowanych do każdego użytkownika. Z łatwością każdy może stworzyć "Doświadczenie" dla danej lokalizacji, obejmujące m.in. zakwaterowanie, restauracje, wydarzenia kulturalne/sportowe - czytamy na stronie projektu.

Najdłuższa okrężna trasa piesza na świecie. Otwarcie już w lipcu

Prace nad projektem "Palmilhar Portugal", który ze względu na długość połączoną z ukształtowaniem w formie pętli ma być unikalny na skalę światową, trwają już od jakiegoś czasu, a sam pomysł zrodził się dwa lata temu. I choć pełne ukończenie szlaku może wymagać poświęcenia kolejnego roku czy dwóch, to pierwsza część trasy zostanie otwarta już w te wakacje, pod koniec lipca.

Odcinek udostępniony turystom będzie miał początek w Alenquer, na północ od Lizbony. Najprawdopodobniej do końca bieżącego roku w całym kraju zostanie otwartych jeszcze 15 kolejnych fragmentów trasy, między innymi cztery w przeważająco nizinnym Alentejo, trzy w malowniczym centrum Portugalii i dwie w górzystym Tras-os-Montes. Wartość całego projektu szacowana jest na 3,5 miliona euro. Oprócz turystyki pieszej fragmenty pętli będą dostosowane do osób o ograniczonej mobilności oraz do turystyki rowerowej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas