Najkrótszy lot świata. Czasami poniżej 1 minuty!

Na rynku lotniczym znajdziemy sporo połączeń trwających choćby 1 godzinę lub mniej. Taka odległość to jednak nic przy najkrótszym locie samolotem na świecie. Ten rekordowo krótki trwa od 50 do 90 sekund.

Ile trwa lot samolotem?

Nie da się wskazać jednej typowej trasy samolotem ze względu na odległość i czas trwania. Na rynku ofert przewoźników znajdziemy zarówno krótkie połączenia w ramach jednego kraju (np. w Polsce), jak i bardzo długie loty między kontynentami. Weźmy na przykład nasze rodzime podwórko i PLL LOT. Przewoźnik ma w swojej ofercie zarówno krótkie loty (np. z Warszawy do Lublina), jak i znacznie dłuższe trasy, choćby ponad 12-godzinną podróż do Tokio w Japonii.

Reklama

Podróż do popularnych wśród Polaków destynacji wakacyjnych również może się różnić. Do Grecji dolecimy niekiedy w mniej niż 3 godziny, podczas gdy lot do Egiptu będzie trwał w okolicach nawet 5. Nie ma zatem reguły, a wszystko zależy od odległości i obranej trasy. Mimo wszystko da się jednak wyłonić pewnych rekordzistów. Jednym z nich jest najkrótszy lot świata.

Oto najkrótszy lot świata

Teoretycznie powinienem napisać coś o wygodnym usadowieniu się we fotelu, jednak w tym wypadku nie ma na to czasu. Najkrótsze połączenie lotnicze na świecie trwa rozkładowo 90 sekund, a w optymalnych warunkach nawet 50, czyli mniej niż jedną minutę - gdy akurat wiatr zawieje w dobrą stronę. Mowa o regularnym połączeniu samolotowym między dwiema szkockimi wyspami, czyli o locie między Westray a Papa Westray.

Jak wspomniałem, jest to połączenie regularne. Nie ma zatem mowy o jakiejś jednorazowej wyprawie, czy turystycznym rejsie wykonywanym w danym sezonie. To regularny i komercyjny lot. Połączenia są realizowane na pokładzie samolotu Britten-Norman BN-2 Islander, który pokonuje niespełna 3 kilometry i zabiera na pokład do 8 pasażerów. Dla osób korzystających z najkrótszego lotu jest to jedyna droga przedostania się z jednej wyspy na drugą. Z lotu często korzystają np. pracownicy czy uczniowie, a bilet kosztuje nieco powyżej 7 funtów.

Choć akurat ten lot wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa, to sam fakt istnienia krótkich połączeń lotniczych nie jest czymś nowym. Często takie loty funkcjonują w miejscach, gdzie występuje sporo zamieszkanych wysp lub regionów podzielonych np. przez jeziora. Trasa lotnicza, nawet bardzo krótka, bywa często jedynym sposobem na przedostanie się z punktu A do B - nawet jeżeli odległość liczona w kilometrach jest niewielka.

Najkrótszy lot w Polsce?

W naszym kraju za siatkę krajowych połączeń praktycznie w całości odpowiada PLL LOT. Narodowy przewoźnik łączy poszczególne lotniska ze swoim hubem na warszawskim Okęciu. Stąd też w siatce połączeń znaleźć możemy loty między np. Szczecinem a Warszawą, podobnie w przypadku Poznania czy Katowic. A który z nich jest najkrótszy?

Najszybciej trasę samolotem w Polsce pokonamy z Warszawy do Lublina. Połączenie zostało otwarte podczas remontu trasy kolejowej między tymi miastami, jednak ostatecznie zdecydowano się na pozostawienie go w rozkładzie lotów. Według informacji na stronie przewoźnika podróż w jedną stronę trwa 50 minut.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy