Nie tylko Neom. Oxagon będzie przemysłową częścią megamiasta w Arabii Saudyjskiej

Choć już wcześniej mogliśmy zobaczyć wstępne plany i wizualizacje poszczególnych regionów wchodzących w skład megamiasta Neom, to dotychczas poznaliśmy szczegóły odnośnie największego wieżowca The Line oraz regionu Trojena, który będzie gościł sportowców i fanów sportu podczas Azjatyckich Igrzysk Zimowych w 2029 r. Teraz możemy zobaczyć, jak dokładniej będzie wyglądał Oxagon i gdzie będą rozmieszczone najważniejsze funkcje.

  • Oxagon to jeden z regionów megamiasta Neom, który ma pełnić przede wszystkim dwie funkcje: przemysłową i portową. 
  • Obszar zaprojektowany został nad Morzem Czerwonym w pobliżu Kanału Sueskiego, w celu wykorzystania żeglugi do rozwoju gospodarczego regionu i państwa. Pełnić ma rolę portu i węzła logistycznego dla całego projektu Neom - megamiasta powstającego w ramach planu Vision 2030 Arabii Saudyjskiej. 
  • Jego celem jest dywersyfikacja  gospodarki i kolejny krok w celu uniezależnienia się od ropy naftowej.

Reklama

Wygląd i funkcje Oxagonu

Jak wskazuje sama nazwa, obszar całość będzie miała charakterystyczny kształt ośmiokąta foremnego z częścią zabudowy na lądzie oraz większą - umieszczoną na Morzu Czerwonym. Oddzielone będą od siebie kanałem żeglugowym. Jak przyznają twórcy, obszar na wodzie będzie "największą pływającą konstrukcją świata".

Pływająca część Oxagonu będzie w rzeczywistości serią małych wysepek oddzielonych od siebie kanałami. Oprócz obiektów związanych z przemysłem znajdą się tam również terminal wycieczkowy czy centrum badań oceanicznych

— Oxagon będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego i różnorodności w NEOM i Królestwie, dalej spełniając nasze ambicje w ramach Wizji 2030. Oxagon przyczyni się do ponownego zdefiniowania światowego podejścia do rozwoju przemysłu w przyszłości, chroniąc środowisko, jednocześnie tworząc miejsca pracy i wzrost dla NEOM. Przyczyni się do regionalnego handlu Arabii Saudyjskiej i wesprze tworzenie nowego centralnego punktu dla światowych przepływów handlowych. To nowe miasto, zbudowane wokół nowych, innowacyjnych gałęzi przemysłu, rozpoczęło swój rozwój i oczekujemy szybkiego rozwoju miasta — opisuje w komunikacie prasowym Mohammed bin Salman, następca tronu i przewodniczący rady dyrektorów firmy NEOM.

Nowe plany wskazują również na serię obiektów położonych w pobliżu ośmiokąta, a służyć mają jego obsłudze. Będzie tam zlokalizowana m.in. elektrownia wodorowa, centrum danych czy zakład odsalania wody.

Mimo przedstawiania całego projektu jako przyszłościowego i prośrodowiskowego, na światło zaczynają wypływać kontrowersyjne informacje, związane m.in. z łamaniem praw człowieka.

Region, miasto czy megamiasto?

Rozmawiając o Neom warto poruszyć jeszcze kwestię nazewnictwa. Informacje prasowe prosto z Arabii Saudyjskiej podają nieco sprzeczne nazwy. Czasem jest mowa o megamieście Neom składającym się z regionów, innym razem o miastach Oxagon czy Trojena. Jak podaje PAN, megamiasta to jedna z charakterystycznych form przestrzennej organizacji społeczeństw XXI w. i odnosi się do wielkiego ośrodka miejskiego, mierzonego liczbą mieszkańców. W takim rozumieniu Neom można potraktować jako futurystyczne megamiasto składające się z regionów czy dzielnic o różnych funkcjach jak mieszkalna The Line, przemysłowo-portowa Oxagon, czy turystyczno-rekreacyjna Trojena.

Jeśli potraktujemy wyżej wymienione dzielnice jako miasta, Neom może być rozumiany jako pewien region. Jednak miasta wciąż ewoluują, a arabska inwestycja jest pierwszą tego typu na świecie. Co więcej, cyfryzacja coraz bardziej zaciera granice między miastami. Być może geografowie miast i urbaniści na nowo będą musieli zastanowić się nad zdefiniowaniem miast i megamiast. Wydaje się, że Arabia Saudyjska chce rozwinąć koncepcję megamiasta, na które składać się będą mniejsze miasta/regiony o konkretnych funkcjach.

Przeczytaj także:

Zimowe Igrzyska Azjatyckie odbędą się na środku pustyni. Tak będzie wyglądał kurort

Arabia Saudyjska wybuduje na pustyni dwa wieżowce za ponad bilion dolarów. Wiadomo już, jak będą wyglądały

Powstaje futurystyczne miasto przyszłości za 500 miliardów dolarów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: neom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy