Niesamowita perła Dolnego Śląska. Zobacz Twierdzę w tę majówkę

W całej Polsce znajdziemy wiele zamków i twierdz z różnych okresów. Jednakże jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju jest niewątpliwie Twierdza Srebrna Góra, która znajduje się na Dolnym Śląsku. Wiele osób mogło o niej nie słyszeć, dlatego uchylamy poniżej rąbka tajemnicy. Jeśli nie macie pomysłu na majówkę, to Twierdza jest idealnym pomysłem.

Twierdza Srebrna Góra to najlepsze miejsce do spędzenia majówki
Twierdza Srebrna Góra to najlepsze miejsce do spędzenia majówkiJendrusk/the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International licenseWikipedia

Wojenna historia twierdzy

Według dostępnych informacji Twierdza powstała w XVIII wieku na podstawie projektu opracowanego przez pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera. Co ciekawe projekt został zmodyfikowany przez samego króla Prus Fryderyka Wielkiego!

W założeniu obiekt miał zabezpieczyć Śląsk pod względem militarnym. Fortyfikacja powstała na wzniesieniach Forteczna Góra oraz Ostróg, które górują nad Przełęczą Srebrną. Przy budowie wielkiego kompleksu (która trwała aż 12 lat; 1765-1777 r.) pracowało nawet do 4,5 tys. robotników.  Okolicznym mieszkańcom nie było wówczas łatwo, gdyż w tym czasie na Śląsku ściągano specjalny podatek zwany "dopustem srebrnogórskim" - zapewniało to finansowanie prac budowlanych. Plany zakładały, że garnizon ma pomieścić od 2,5 do 3,5 tys. żołnierzy. W tym okresie Twierdza była jednym z najnowocześniejszych fortyfikacji tego typu w całej Europie.

Swoje lata świetności kompleks przeżywał do 1800 roku. Później zmarł jeden z jej największych zwolenników, czyli pruski król Fryderyk Wilhelm II. Co ciekawe budowla została odwiedzona przez ówczesnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Królestwie Prus, Johna Quincy’ego Adamsa, późniejszego prezydenta USA.

Jedynym sprawdzianem możliwości Twierdzy było jej oblężenie przez wojska napoleońskie w trakcie wojny Prus z Francją (1806-1807 r.). Tutaj ciekawostką jest, że oblężenie było prowadzone przez Hieronima Bonaparte, czyli młodszego brata Napoleona. Koniec końców bastion zdołał się obronić, lecz było to spowodowane podpisaniem pokoju w Tylży.

Po wspomnianym wydarzeniu Twierdza straciła na znaczeniu, dlatego też zamieniono ją na więzienie, w którym przetrzymywano działaczy ruchu "Młodych Niemców". Tę funkcję pełniła od 1830 do 1848 roku. W 1860 roku wydano rozkaz likwidacji garnizonu, wówczas sądzono, że placówka jest już przestarzała. Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 roku.

Warto również odnotować wyjątkowo ciekawy okres w "życiu" Twierdzy, otóż przez następnych kilka lat była swoistym poligonem doświadczalnym do prób artylerii i materiałów wybuchowych. Nie wiadomo do końca, jakie nowe bronie tam opracowano, ani jakie nowe (na owe czasy) technologie stosowano.

Co ukrywa Twierdza Srebrna Góra?

Na wstępie trzeba przyznać, że Twierdza jest w rzeczywistości nie jednym obiektem, lecz całym zespołem fortów. Głównym trzonem jest zespół bastionów z donżonem w środku — donżon to wieża łącząca w sobie funkcje mieszkalne i obronne. Posiadał on 151 pomieszczeń fortecznych, które znajdowały się na trzech kondygnacjach. Srebrnogórski donżon jest największą konstrukcją tego typu w Europie. Składa się z czterech połączonych wież o średnicy 60 m.

Można było tutaj znaleźć zbrojownię, olbrzymie magazyny, prochownię, szpital, więzienie, a także studnie, piekarnię, warsztaty rzemieślnicze, kaplicę, a nawet browar. Dlatego też kompleks był całkowicie samodzielny i samowystarczalny - zgromadzone zapasy miały wystarczyć na 3-5 miesięcy oblężenia.

Dostarczanie wody z niższych terenów byłoby nie lada wyzwaniem, dlatego zdecydowano się na wydrążenie dziewięciu studni w litej skale o łącznej głębokości prawie 480 m. Najgłębsza z nich ma 84 m głębokości. Według jednej z miejscowych legend koszt ich stworzenia był porównywalny z kosztami budowy całego garnizonu.

Wielka atrakcja turystyczna i piekło II wojny światowej

Niedługo po zamknięciu Twierdzy okazało się, że może ona służyć jako wyjątkowe miejsce wycieczek turystycznych. Pruskie władze zakazały niszczenia kompleksu i uczyniły z niej atrakcję. Po I wojnie światowej garnizon został wyremontowany, zaś w jego wnętrzu urządzono restaurację. Od tego momentu Twierdza przeżywała boom turystyczny. Rocznie w progi garnizonu przybywało około 50 000 osób, jak na tamte czasy był to wielki wyczyn.

Odrodzenie fortyfikacji przerwała II wojna światowa. Twierdza przeistoczyła się w karny obóz jeniecki dla polskich oficerów. Przez cały ten okres więziono tutaj łącznie ponad 300 osób. Z obozem wiąże się śmiała ucieczka z 5 na 6 maja 1940 roku. Wówczas z fortyfikacji zbiegło dziewięciu polskich oficerów. Trzech z nich przedostało się do Nysy, zaś stamtąd do Czech, Słowacji i Węgier. Potem przebyli Jugosławię oraz Turcję i dotarli do Syrii, gdzie powstawała Brygada Strzelców Karpackich.

Dewastacja zabytku i niepewny los

Wraz z chaosem pozostawionym przez II wojnę światową kompleks popadał w ruinę. Wcześniej wielkiej dewastacji dokonały wojska radzieckie. Dopiero w 1965 roku uprzątnięto część fortu, zaś w 1974 roku na terenie Fortu Donżon otwarto muzeum ciężkiej broni palnej. Z kolei pomnikiem historii Twierdza została w 2004 roku.

Obecnie srebrnogórski donżon jest wspaniałym punktem widokowym na Góry Bardzkie. Jak można przeczytać na stronie Twierdzy Srebrna Góra, fortyfikacje są unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Warownia jest również jedną z największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Na koniec ważna informacja dla turystów, istnieje możliwość przenocowania w tej wyjątkowej Twierdzy!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas