Nowa atrakcja Rzeszowa nie z tej Ziemi, czyli Układ Słoneczny w mieście

To już jest pewne, Rzeszów będzie miał własny Układ Słoneczny. Kosmiczna atrakcja ma jednocześnie zachwycać i uczyć. Autorzy atrakcji zaplanowali kilka szczególnych niuansów związanych zarówno z Rzeszowem, jak i z kosmosem.

"Kosmiczną atrakcją" w Rzeszowie będą specjalnie wykonane modele Słońca i planet. Poszczególne elementy Układu Słonecznego będą rozlokowane w całym mieście.

Pomysłodawcą nietypowej atrakcji jest Paweł Pasterz, który jest popularyzatorem nauki, współtwórcą i współorganizatorem "Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy" oraz programu Radiolatorium. Jak mówi sam autor koncepcji, instalacja będzie miała ogromny walor edukacyjny.

Układ Słoneczny w Rzeszowie

Modele planet zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach, które są podobne do reflektorów, które oświetlają fasady budynków od dołu, z poziomu ulicy. Ciała niebieskie mają zostać wkomponowane w miejsce chodniki. Projekt zostanie sfinansowany z budżetu miasta, a atrakcja zostanie oddana do "użytku" do końca sierpnia.

Reklama

Słońce zostanie zlokalizowane w sercu Rzeszowa, czyli w rynku. Kolejne planety wkomponowane zostaną według ustalonego schematu w plan miasta. Wybranymi ulicami są m.in. 3 Maja, Mickiewicza, Króla Kazimierza, Baldachówki, Akacjowej, Krośnieńskiej, Warszawskiej i przy Bulwarze WSK.

W skład instalacji będzie wschodzić: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Marsa, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Księżyc oraz planety karłowate Pluton i Ceres.

Co wspólnego ma Rzeszów z kosmosem?

Modele planet będą zlokalizowane na orbitach eliptycznych, których układ będzie odpowiadać faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa - 19 stycznia 1354 roku.

Miniatury zostaną wykonane w skali 1:2200000000, co będzie nawiązywać do południka, o długości geodezyjnej 22 stopni E, który przebiega przez Rzeszów. Orientacja układu współrzędnych została przyjęta tak, aby linia Słońce - Ziemia pokrywała się z geodezyjnym kierunkiem północ-południe.

Model Słońca będzie mieć 63,2 cm średnicy, z kolei Ziemia tylko 5,8 mm, wynika to z wiernego odwzorowania wielkości i odległości kosmicznych, średnica Słońca to około 109 średnic Ziemi. Dlaczego nasza planeta będzie taka malutka? Ponieważ jeślibyśmy zwiększyli średnicę Ziemi, to wówczas koniecznym byłoby powiększenie modelu Słońca i innych planet, wraz z odległościami pomiędzy nimi. Przez to model Układu Słonecznego mógłby nie zmieścić się w Rzeszowie.

Jak informuje pomysłodawca atrakcji, jeśli Ziemia miałaby 40 cm średnicy, to Słońce miałoby wtedy 43 metry średnicy, a odległość między obiektami wynosiłaby ponad 11,6 km.

Z kolei w Krakowie powstanie "Smoczy Szlak" - jest to jeden z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. W różnych lokalizacjach w mieście rozstawione zostaną modele smoków, które mają nawiązywać wyglądem do danych miejsc.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rzeszów | turystyka | atrakcje | Kosmos | Układ Słoneczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy