Nowe atrakcje w Polsce: Co zwiedzić w województwie mazowieckim?

Myśląc o turystyce w województwie mazowieckim, prawdopodobnie u większości osób jako pierwsza do głowy przyjdzie Warszawa. Nic dziwnego, stolica Polski przyciąga nie tylko studentów i demonstrantów, ale także całe rzesze turystów. To w niej powstaje wiele nowych atrakcji, ale nie wszystkie. Zobacz, co nowego warto zobaczyć w woj. mazowieckim.


Co zwiedzić w Ossowie:  Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920

Funkcjonujący jako filia Muzeum Wojska Polskiego obiekt ma zostać otwarty w 2024 roku, jednak dokładnej daty jeszcze nie znamy. W lutym wykonywano jeszcze ostatnie prace budowlane.

Co zwiedzić w Radzyminie: Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920

Jeśli nie Ossowa, to może Radzymin. Tu również powstaje Muzeum Bitwy Warszawskiej. Budynek został ukończony w 2023 roku. Roczne opóźnienie spowodowane jest wykonywaniem ekspozycji, którą będą mogli zobaczyć zwiedzający. Choć patrząc na zdjęcia, wydaje się nieco skromniejszy niż ten w Ossowie, to warto zobaczyć oba i samemu porównać.

Co zwiedzić w Warszawie? Mnóstwo nowych atrakcji

Wiele osób zwiedzających stolicę swoją uwagę skieruje na Stare Miasto, zamek, ewentualnie Muzeum Wojska Polskiego, czy Centrum Kopernika. Oczywiście, te punkty są obowiązkowe, zwłaszcza jeśli wybierasz się do Warszawy pierwszy raz. Ale w międzyczasie warto zobaczyć kilka nowych atrakcji, o kilku z nich było ostatnio naprawdę głośno.

Reklama

Most pieszo-rowerowy w Warszawie. Pomysł sięga jeszcze 2016 roku, otwarta została w  2024 roku. Łącznie liczy 452 metry i służyć ma przede wszystkim turystyce. Choć miasto potrzebowało tego typu przeprawy, to pojawiły się głosy krytyki. Choć z oczywistych względów samochodów tam nie uświadczymy, ale gdy na moście pojawi się zbyt duża liczba osób, nie sposób sprawnie przejechać i z jednośladu trzeba zejść. Ale omówmy się, największe znaczenie ma to dla mieszkańców. W przypadku turystycznego wykorzystania kładki, spacerowicze będą raczej zadowoleni.

Wybudowany w Warszawie Varso Tower jest najwyższym budynkiem nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej. Teraz wzbogaci się o nową atrakcję. Na 49. i 53. piętrze otwarte zostaną tarasy widokowe. Na odkrytym punkcie na 49. piętrze (na wysokości 205 metrów nad poziomem gruntu) będzie znajdował się najwyżej położony w Unii, obsadzony drzewami taras z ogrodem i bar. Na 53. piętrze (230 metrów nad poziomem gruntu) będzie znajdował się zabudowany taras.

Oprócz zapierających dech w piersi widoków atrakcją może być nawet sam wjazd windą, która będzie rozpędzała się do 8 metrów na sekundę. Proste obliczenie daje nam wynik - niespełna pół minuty. Tyle zajmie dojechanie na górny taras. Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie otwarty, mówi się o 2025 roku, ale warto śledzić daty. Niemniej jednak sam najwyższy budynek UE także warto zobaczyć.

Pałac Krasińskich uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy. 21 maja po raz pierwszy od ponad 300 lat został udostępniony zwiedzającym. Wcześniej pełnił jedynie funkcje administracyjne i kulturowe. We wnętrzach pałacu będzie można oglądać zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, jak np. Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik Świętokrzyski, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada. Wyeksponowany zostanie także jedyny autograf Jana Kochanowskiego i utwory innych polskich znanych pisarzy, a także rękopisy Chopina czy oryginały otworów Jacka Kaczmarskiego.

Muzeum Zimnej Wojny. Co działo się z Polską od włączenia do Bloku Wschodniego po wejście do NATO? Tego wszystkiego dowiecie się z muzeum, które w styczniu wzbogaciło edukacyjną ofertę stolicy. Mnóstwo eksponatów z minionych lat, w tym mapy pokazujące plan zaatakowania NATO przez państwa Układu Warszawskiego, a to wszystko zamknięte w historycznym budynku, który przetrwał II wojnę światową.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | atrakcje turystyczne | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama