Tajemnicze symbole na pustyni w Katarze - skąd się wzięły?

Na północno-wschodnim wybrzeżu Kataru leży pustynia, na której znajdują się setki rysunków i rzeźb naskalnych, czyli petroglifów. Al Jassasiya stanowi największe i najważniejsze miejsce sztuki naskalnej w tym kraju.

Większość łodzi wyrytych w wapiennych skałach przedstawia widok z góry
Większość łodzi wyrytych w wapiennych skałach przedstawia widok z góry123RF/PICSEL

To właśnie w tym miejscu ludzie przed wiekami zostawili po sobie ślad w postaci naskalnych rzeźb. Użyli w tym celu nisko położonych wychodni wapiennych, na których wyryli różnego rodzaju symbole, grafiki, motywy i przedmioty będące częścią ich rzeczywistości.

Rzeźby Al Jassasiya

Petroglify Al Jassasyia zostały odkryte już w 1957 roku, natomiast w ciągu sześciu tygodni na przełomie 1973 i 1974 roku zostały skrupulatnie skatalogowane, dzięki pracy duńskiego zespołu archeologów kierowanego przez archeologa Holgera Kapel i jego syna Hansa Kapel. W sumie znalezionych zostało około 900 rzeźb naskalnych, przedstawiające różnego rodzaju zagadkowe znaki tworzące różne wzory i rozety, a także przedstawienia żaglowców.

Najczęściej występującym wzorem są dwa równoległe rzędy po siedem dołków. Niektórzy badacze sugerują, że ten wzór wykorzystywany był do gry w mankalę, czyli popularną od starożytności grę planszową, w którą grywano w wielu częściach świata. Jednak wielu naukowców nie zgodziło się z tą teorią, ponieważ niektóre dziury są zbyt małe, aby pomieścić kamienie używane do wspomnianej gry.

Eksperci nie są w stanie stwierdzić, kiedy powstały rzeźby, prowadzone są cały czas badania mające na celu określenie wieku tych wapiennych znalezisk, jednak szacuje się, że było zamieszkane przed XVIII wiekiem. Również nie wiadomo, kto jest ich autorem. Potrzeba dalszych badań oraz opracowania nowych specyficznych technik dla rzeźb wapiennych.

Rzeźby łodzi

Eksperci najbardziej zafascynowani są rzeźbami przedstawiającymi łodzie. Dostarczają one informacji na temat tego, jak wyglądały poszczególne typy statków wykorzystywane do rybołówstwa czy połowu pereł. Można również na ich podstawie określić różne cechy charakterystyczne i elementy stale w nich występujące.

Większość łodzi wyrytych w wapiennych skałach przedstawia widok z góry, gdzie łodzie przypominają kształtem ryby ze szpiczastymi rufami i rzędami wioseł. Prawdopodobnie wykonane zostały za pomocą ostrego, szpiczastego metalowego narzędzia. Gdy przyjrzymy się bliżej rzeźbom, możemy zauważyć kilka interesujących detali, jak krzyżujące się żebra i otwory wskazujące prawdopodobne rozmieszczenie masztów i ławek.

Na niektórych łodziach wiosła nie są równoległe, jak musiałyby być używane do wiosłowania, ale skierowane w różne miejsca. Tak by wyglądały, gdyby łodzie były zakotwiczone na perłowych brzegach, a wiosła pozostawiono na miejscu, aby nurkowie mogli się przylgnąć i odpocząć za każdym razem, gdy podpłynęli. Statki odgrywały potężną rolę w wierzeniach starożytnych ludów, które postrzegały je jako symboliczny środek transportu z tego świata do następnego.
napisali Frances Gillespie i Faisal Abdulla Al-Naimi w „Hidden in the Sands: Uncovering Qatar's Past"
Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas