UFO wylądowało w Chinach. Katowicki Spodek to przy tym nic

W Chinach wylądował niezidentyfikowany obiekt latający, a przynajmniej tak można pomyśleć oglądając zdjęcia udostępnione przez OPEN Architecture, które podzieliło się projektem naprawdę kosmicznie wyglądającego teatru inspirowanego ciekłym metalem.

Teatr Wielki Yichang to kosmiczna konstrukcja inspirowana płynnym metalem
Teatr Wielki Yichang to kosmiczna konstrukcja inspirowana płynnym metalemOPEN Architecturemateriały prasowe

UFO w Chinach. Ale to nie to, co myślicie

Teatr Wielki Yichang, bo tak nazywać będzie się budynek, przywodzi na myśl najbardziej eksperymentalne projekty słynnego studia MAD Architects, jak choćby stadion w chińskim mieście Quzhou, który w środku przypomina futurystyczny krater wulkanu na innej planecie, gdzie większość pomieszczeń i korytarzy znajduje się pod ziemią.

Tym razem chodzi o dzieło innej pracowni, a mianowicie OPEN Architecture, które utrzymane jest jednak w podobnym klimacie - budynek, który zlokalizowany będzie w malowniczym zakątku u zbiegu rzek Jangcy i Huangbai, wygląda bowiem jak lądujący statek kosmiczny.

Zewnętrzna część tego teatru o powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych składa się głównie z zakrzywionych matowych anodowanych rur aluminiowych, a całość jest wzniesiona nad ziemię na palach, co nie tylko chronić ma konstrukcję przed potencjalną powodzią, ale i ograniczy konieczne prace wykopaliskowe.

Co ciekawe, pomimo tej przedziwnej konstrukcji, dla odwiedzających dostępne będzie nie tylko wnętrze budynku, ale i część jego dachu, gdzie znajdą się półotwarty ogród, kaskadowe tarasy i teatr na świeżym powietrzu - będzie też inny teatr plenerowy na parterze, w pobliżu rzeki, więc w rzeczywistości mówimy o całym zespole teatrów.

Nowoczesna architektura zawsze z myślą o środowisku

Co potwierdza także plan wnętrza, gdzie znajdzie się przestrzeń na teatr z 1600 miejscami, sala koncertowa z 1200 miejscami oraz mniejszy teatr mieszczący 400 osób. Ponadto budynek będzie oferował zaplecze edukacyjne, przestrzenie eventowe i wystawiennicze, sale prób, kawiarnie i restauracje.

Podobnie jak w wielu innych azjatyckich projektach z ostatnich lat, duży nacisk położony został tu na dbałość o środowisko, więc Yichang Grand Theatre dysponować ma naturalną wentylacją i światłem, a turbiny wiatrowe pomogą zmniejszyć pobór energii z sieci.

W budynku zostaną zainstalowane także systemy zbierania wody deszczowej i recyklingu ścieków szarych, a gruntowe pompy ciepła oraz wysokowydajne systemy chłodzenia i ogrzewania pomogą utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz. OPEN Architecture nie podało jeszcze planowanej daty oddania obiektu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas