Wyjątkowa budowla w Polsce. Jakie skarby skrywają te mury?

Jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce jest bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Nie każdy wie, że w tych murach na odwiedzających czeka wiele nietuzinkowych obiektów, a do tego istnieje możliwość zwiedzania budowli od nieco innej strony.

Zdjęcie Bazyliki Katedralnej w Pelplinie dla Geekweeka użyczył Paweł Czapiewski. Obraz wykonany za pomocą drona DJI Mini 3.
Zdjęcie Bazyliki Katedralnej w Pelplinie dla Geekweeka użyczył Paweł Czapiewski. Obraz wykonany za pomocą drona DJI Mini 3.Paweł Czapiewski, Instagram: semper.in.callesarchiwum prywatne

Jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Polsce

Pelplin, miasto w województwie pomorskim, ma się czym pochwalić. Znajduje się tu dawne opactwo cysterskie, które jest jednym z najlepiej zachowanych klasztorów cysterskich w Europie. Do tego pierwotnie świątynia klasztoru cystersów, a dziś bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce. Całe założenie robi ogromne wrażenie - i to niezależnie od tego, z jakiego poziomu się je ogląda.

Obok możliwości standardowego oglądania obiektu da się spojrzeć na budowlę "od góry" np. dzięki fotografii dronowej. Do tego można skorzystać z jeszcze jednej ciekawej formy podziwiania założenia. Nie każdy o tym wie, ale obiekt ten posiada nie tylko niezwykłą historię, wspaniałą architekturę oraz wyjątkowe wyposażenie, ale i bardzo ciekawą ofertę zwiedzania - od nieco innej strony.

Katedra w Pelplinie jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce.Paweł Czapiewski, Instagram: semper.in.callesarchiwum prywatne

Bazylika katedralna w Pelplinie skrywa nietuzinkowy skarb

Chętni mogą skorzystać ze zwiedzania poddasza bazyliki katedralnej w Pelplinie, co daje wyjątkową okazję, aby spojrzeć na tę wyjątkową konstrukcję od jeszcze innej strony. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji? Ponieważ oprócz tego, że świątynia nosi miano jednej z największych budowli w swojej kategorii i jest przykładem wspaniale zachowanej architektury sprzed wieków, to w dodatku ocalało jej wyposażenie z XV-XVIII w. Można tu znaleźć m.in. zdobiony obrazami pędzla Hermana Hana monumentalny, największy w Polsce ołtarz główny, który ma aż 25 metrów!

- Bazylika pelplińska zachwyca swoją przepiękną budową i wyposażeniem, jednakżenie należy zapominać o pewnym niezłotym skarbie, do którego drogi strzegą cztery wieże zwieńczone blankami. To właśnie po pokonaniu krętych schodów zawartych w tych wieżach, ukaże nam się zapierająca dech w piersiach, przynosząca na myśl wielkie galeony lub kopalnie, 600-letnia więźba dachowa. Na własne oczy możemy zobaczyć, ile pracy włożyli średniowieczni budowniczowie i ile drewna było niezbędnego, aby tak potężna budowla zachowała swój kształt i przetrwała do dziś - czytamy na stronie świątyni.

Jedyny zachowany w Polsce egzemplarz Biblii Jana Gutenberga

Z opcji zwiedzania poddasza tej wyjątkowej budowli można korzystać przez cały rok: oprowadzanie odbywa się od wtorku do soboty o godzinie 11:00 i 14:00, w niedziele o 14:00. Koszt biletu to 30 zł.

Oprócz oglądania bazyliki katedralnej w Pelplinie od innej strony, wizyta na poddaszu umożliwia też zobaczenie starowadnych urządzeń, które pozwoliły na realizację tego niezwykłego przedsięwzięcia. Do tego dochodzi oglądanie niezwykłego wyposażenia świątyni.

- Zachowany do dziś charakter wnętrza bazyliki zawdzięczamy głównie epoce baroku i najwybitniejszemu chyba pośród nowożytnych opatów - Leonardowi Rembowskiemu II (1618-1649). Za jego rządów postępują rozliczne prace budowlane, m.in. hełmami zwieńczone zostają wieże w narożnikach nawy głównej (1640). Nade wszystko jednak opat kontynuuje wyposażanie świątyni w nowe dzieła sztuki sakralnej. Powstają kolejne stalle i ołtarze w stylu manierystycznym, wśród nich prawdziwe snycerskie arcydzieła z mistrzowskimi obrazami Bartłomieja Strobla (ołtarz św. Jakuba), czy Hermana Hana - czytamy na stronie bazyliki.

Poza tym głodnym wiedzy oraz miłośnikom podziwiania unikatowych obiektów przypadnie do gustu Muzeum Diecezjalne. Jednostka posiada liczne eksponaty kultury i sztuki, w tym przede wszystkim jedyny zachowany w Polsce egzemplarz Biblii Jana Gutenberga.

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas