Jak uniknąć wypalenia w związku? Wskazówki i porady
Wypalenie w związku nie nadchodzi nagle - raczej po cichu zabiera każdego dnia cząstkę tego, co kiedyś łączyło dwojga ludzi. I wkrótce odkrywają, że tam, gdzie kiedyś była bliskość i śmiech, teraz jest cisza i dystans. Chociaż wypalenie emocjonalne jest ciężkie, może być początkiem zmian, które nadadzą relacji głębszego sensu.

Czym jest wypalenie w związku?
W każdym związku zdarzają się trudniejsze momenty - chwile zwątpienia czy zmęczenia codziennością, jednak kiedy uczucie przygasa na dłużej, a bliskość ustępuje miejsca obojętności, możemy mieć do czynienia z wypaleniem.
Wypalenie emocjonalne nie zawsze oznacza koniec związku, chociaż jest dużym sygnałem, którego nie warto ignorować. To moment, w którym relacja potrzebuje zaangażowania obu stron, wspólnego działania i szczerości. Możliwe jest jednak odbudowanie więzi, chociaż czasem potrzeba na to trochę czasu i cierpliwości lub wizyty u terapeuty par.
Kiedy kryzys się zaczyna
Wypalenie w związku często nie jest spowodowane jedną sytuacją, ale serią drobnych zaniedbań, które później mogą eskalować w wielką katastrofę. Często łączy się to z wypaleniem zawodowym, wiecznym stresem i przemęczeniem kiedy już po prostu nie ma siły, aby dawać coś od siebie drugiej osobie.
Wiele par może spotkać się z takimi objawami, które sugerują, że emocje między nimi opadły. Mogą to być między innymi:
- poczucie monotonii, pustki, kiedy dni zlewają się w jedno, a żadne z nich nie próbuje urozmaicić jakoś codzienności;
- duża chęć zmiany, objawiająca się pragnieniem zmiany partnera lub powróceniem do etapu randkowania, myśli typu: "gdybym był sam...", wciąż powracanie do scenariuszy życia w pojedynkę;
- brak zainteresowania partnerem, również niechęć do spędzania z nim czasu i dzielenia przestrzeni w domu. To także znudzenie sukcesami partnera, brak odczuwania dumy i ekscytacji, kiedy dzieli się czymś dla siebie ważnym;
- chroniczne zmęczenie, przez które partnerzy nie mają energii na związek, odczuwają brak chęci do ratowania relacji i motywacji do czegokolwiek;
- brak komunikacji, bo podczas wypalenia często już nie ma kłótni - są ciche dni, ciche noce, rozmowy stają się powierzchowne, a uczucia niewypowiedziane. Jednak jeśli oboje są sfrustrowani i nie mają już cierpliwości, mogą wybuchnąć konflikty dużo większe niż wcześniej;
- zanikanie wspólnego "my", a zamiast tego w głowie coraz częściej pojawia się "ja".
To może być sygnał do działania, jeśli partnerzy nie chcą siebie stracić lub żyć w nieudanym związku.
Przeciwdziałanie wypaleniu. Co robić, aby znów się do siebie zbliżyć?
Aby pokonać kryzys, rozsądnie jest działać, póki są jeszcze uczucia - zanim pojawi się emocjonalna pustka. Dobrym pomysłem jest wspólny wyjazd lub randka, aby móc skupić się na sobie bez rozpraszaczy.
Dbanie o codzienny kontakt emocjonalny jest ważne - i nie chodzi tu jedynie o rozmowy, ale o pielęgnowanie prawdziwego słuchania siebie nawzajem. Dzielenie się sobą, swoimi przeżyciami i emocjami. Dobrze jest również wprowadzić nowość do życia, zmienić coś, zaproponować nowe hobby - wszystko, aby przerwać rutynę.
Należy też skończyć z tłumieniem w sobie emocji i słów. Chociaż wypowiedzenie tych skrytych pragnień i wyrzutów może być ciężkie i bolesne dla obojga, warto się do tego przymierzyć.
Jeśli samodzielna próba ratowania związku się nie powiedzie, wciąż nie wszystko stracone - opłaca się udać się do terapeuty, który może pomóc w rozmowie i odkrywaniu problemów.