Lepiej zrobić kopię zapasową telefonu. Dlaczego to takie ważne?

Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie życia bez telefonu komórkowego, w którym gromadzimy zdjęcia, wiadomości, aplikacje, kontakty i mnóstwo innych informacji. Utrata telefonu lub jego poważna awaria oznacza jednak utratę wszystkich danych. Możemy się przed tym zabezpieczyć, tworząc kopię zapasową całego telefonu na Androidzie. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Android to popularny system operacyjny, przeznaczony przede wszystkim dla dotykowych urządzeń mobilnych, jak tablety i smartfony. Urządzenia z systemem Android umożliwiają wygodne utworzenie i pobranie kopii zapasowej, co pozwoli na odzyskanie utraconych danych. Dlaczego to takie ważne i jak to zrobić? Podpowiadamy.

Co to jest kopia zapasowa i po co ją robić?

Kopia zapasowa to backup aplikacji i zgromadzonych na telefonie z Androidem danych. Dzięki wykonaniu kopii zapasowej telefonu, jego użytkownik otrzymuje możliwość przywrócenia zapisanych materiałów. Jest to szczególnie pomocne w przypadku nagłej awarii. 

Reklama

Dzięki posiadaniu kopii zapasowej możemy łatwo przywrócić dane, zebrane gdy system działał jeszcze prawidłowo. Wiele współczesnych smartfonów ma możliwość ustawienia cyklicznego wykonywania kopii w określonych godzinach. Dzięki temu tworzy się tak zwany punkt przywracania — system wraca do ostatniej chwili, w której działał bez zarzutu. 

Po co robić kopię zapasową telefonu? Dzięki temu w razie awarii nie utracimy na zawsze zgromadzonych na urządzeniu materiałów, danych i ustawień. Kopie zapasowe przesyłane są na serwery Google i szyfrowane przy pomocy indywidualnego hasła do konta — czasem też przy pomocy kodu czy wzoru. Dzięki temu dane są w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Czytaj również: Google zniknął z ekranu telefonu. Jak przywrócić pasek? 

Jak zrobić kopię zapasową telefonu na Androidzie?

Wykonanie kopii zapasowej telefonu z Androidem nie jest trudne i nie wymaga od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że właściciel telefonu zaloguje się do swojego konta Google, a zyska możliwość utworzenia kopii zapasowej na dysku Google. Co więcej, może wybrać, które dane mają być przechowywane na dysku. 

Jak wykonać kopię zapasową telefonu? Droga postępowania jest zawsze podobna — niezależnie od tego, jaki model smartfona z Androidem ktoś posiada. Oto kolejne kroki:

  • W ustawieniach telefonu wybieramy opcję "Konta i kopia zapasowa".

  • Wybieramy miejsce, w którym chcemy zapisać kopię zapasową danych z telefonu. Można wybrać na przykład dysk Google lub zapisać informacje w chmurze.

  • Kolejny krok to wybranie opcji "Tworzenie backupu danych" lub "Transfer danych". Następnie czekamy na zakończenie synchronizacji.

Warto wiedzieć, że zapisane w ten sposób dane są dostępne nie tylko po awarii, ale też po zmianie telefonu. Jeśli zdecydujemy się na nowy model, nie utracimy ich, lecz po zalogowaniu się do swojego konta Google możemy je znów pobrać. W urządzeniu, na którym już jesteśmy zalogowani, przechodzimy po prostu do ustawień kopii zapasowych, by przywrócić ostatni z utworzonych punktów odzysku danych.

Czytaj też: 

Nowy iPhone, stary problem. Jak przenieść dane z Androida? 

Jak zrobić kopię zapasową telefonu z Androidem i gdzie zapisać dane? 

Jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy telefon? Najszybsza metoda

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefon | smartfon | android | kopia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy