Podstawowe zasady udanego biwaku. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu?
Letni biwak to doskonały sposób na oderwanie się od codzienności i wszechobecnej technologii. Bez hałasów miasta, z dala od ekranów rozpoczyna się prawdziwe życie. Wszelkie przygotowania i wyposażenie mają na celu uczynić biwak zarówno bezpiecznym, jak i przyjemnym doświadczeniem na łonie natury, dlatego warto się do tego przyłożyć.

Coraz cieplejsze dni kuszą wyjazdem poza miasto, aby zanurzyć się w naturze i poczuć prawdziwą wolność. Biwak to idealna okazja, aby odpocząć, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania.
Wybór odpowiedniego miejsca
Nie wszystkie miejsca są legalne do biwakowania, dlatego warto się najpierw rozeznać w tym temacie. Szukając odpowiedniego skrawka ziemi, zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo oraz podłoże: powinno być suche i płaskie. Unikajcie terenów zalewowych i stromych zboczy. Jeśli wypad będzie krótki, lepiej rozejrzeć się za miejscem gdzieś w pobliżu, aby nie tracić czasu na podróż.
Sprzęt noclegowy
Podczas biwaku najważniejszymi sprzętami noclegowymi są namiot, śpiwór i karimata. Dzięki nim nie wychłodzicie się podczas nocy oraz będzie wam sucho i wygodnie. Odpowiednio dobrany i ustawiony namiot daje ochronę przed warunkami pogodowymi oraz owadami, które lubią przyłączać się do wyprawy. Nie wahajcie się wybierać namiotu z moskitierą, która was przed nimi ochroni.
Dopasujcie się do pogody, jaka będzie panować: w przypadku chłodniejszych dni warto wybrać cieplejszy śpiwór, natomiast w ciepłe letnie noce wystarczy lekki materiał. Świetnie sprawdzi się wtedy zwykły koc.
Karimata, samopompująca mata lub materac zapewni wam komfort i izolację od zimnego podłoża. Ta pierwsza jest klasyczna, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w bagażu, jednak dwie pozostałe opcje są znacznie wygodniejsze, chociaż zabierają więcej miejsca.
Ubiór i pożywienie
Wybierając się na biwak w ładną pogodę, trzeba pamiętać o paru kwestiach. Przede wszystkim czapki na głowę, krem z filtrem, apteczka i ochrona przed insektami.
Warto ubrać się lekko, ale mieć w zanadrzu kurtkę przeciwdeszczową, jeśli pogoda ma być kapryśna. Klapki są świetne, jednak do chodzenia po lesie lepiej wybrać zabudowane buty i długie skarpetki, aby uniknąć ukąszeń kleszczy. Jeśli o nich mowa:
Może to być zaskoczenie, ale w lesie na drzewach nie rosną kanapki - trzeba coś sobie przygotować. Zaopatrzcie się więc w małą kuchenkę turystyczną i gaz, jednak najpierw doszkólcie się, jak je obsługiwać. Potrzebne wam będą garnuszek i naczynia, a także oczywiście jedzenie. Wybierzcie lekkie i niepsujące się konserwy, batony, owoce i liofilizaty.
Apteczka i kosmetyczka
Na każdą wyprawę trzeba brać apteczkę. Powinny się w niej znaleźć zestawy plastrów i bandaży w różnych rodzajach, gazy sterylne, rękawiczki jednorazowe, a także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na alergię i problemy żołądkowe. Dodatkowo warto mieć przy sobie pęsetę do usuwania ciał obcych ze skóry, kremy z filtrem i na oparzenia słoneczne, środki na komary i kleszcze, termometr i wodę utlenioną. Zanim wyjedziecie, sprawdźcie, czy wszystkie leki mają dobrą datę ważności i nie zapomnijcie o tych, które bierzecie na stałe.
W kosmetyczce warto mieć papier toaletowy, chusteczki nawilżane i ręcznik. To podstawowe przedmioty, które będą niezbędne do komfortowego życia.
Przydatne dodatki
Z pewnością przydadzą wam się latarki, czołówki i dodatkowe baterie, a także sporo powerbanków. Scyzoryk, sznurek, zapałki i zapalniczki oraz worki na śmieci to również wymagane przedmioty. Warto mieć przy sobie dokumenty oraz trochę gotówki, bo nie wszędzie w dziczy są sklepy z terminalami.
Miłej wyprawy!