Drapieżnik żyjący na Ziemi przed 560 mln lat wyglądał jak… kosmita
Po drapieżniku pozostały jedynie skamieniałości. Niezwykłe zwierzę miało rurowaty egzoszkielet zwieńczony falującymi mackami. Czym był ten organizm?
Drapieżnik został odkryty w 2007 roku podczas prowadzonych badań w Leicester w Wielkiej Brytanii. Prace przeprowadzane były przez naukowców z Brytyjskiego Towarzystwa Geologicznego, którzy analizowali formację skalną Brafgate w Charnwood Forest.
Eksplozja kambryjska była niezwykła. Jest to czas, w którym anatomia żywych grup zwierząt została ustalona na następne pół miliarda lat
Zwierzęcy "kosmita" z przeszłości
Auroralumina to najwcześniejszy znany nam drapieżnik zwierzęcy. Nazwa dosłownie oznacza "latarnia świtu", gdyż wygląd stworzenia jest podobny do płonącej pochodni. Należy on do rodziny parzydełkowców. Dla niektórych może przypominać kosmitę, który rośnie na skałach na odległej planecie i czeka tylko, aż podejdzie do niego nieświadomy niczego astronauta. Dla innych może przypominać, dobrze znany i obecnie żyjący, ukwiał.
Na podstawie skamieliny naukowcy byli w stanie odtworzyć wygląd pojedynczego osobnika. Niezwykłe zwierzę posiadało szereg macek, które były wyposażone w specjalne "kłujące komórki, czyli parzydełka - służyły one do łapania małych zwierząt. Ten konkretny osobnik posiadał dwie rozwidlające się twarde rury, które stanowiły swoisty egzoszkielet.
Skąd wiadomo, że te niezwykłe zwierzęta żyły aż 560 mln lat temu? Otóż naukowcy przeprowadzili datowania kryształów cyrkonu, które znajdowały się w skamielinie. Pełna nazwa odkrytego gatunku to Auroralumina attenboroughii, drugi człon może wydawać się znajomy i słusznie, gdyż pochodzi od nazwiska znanego na całym świecie angielskiego prezentera historii naturalnej - Davida Attenborough. Naukowcy chcieli w ten sposób uhonorować popularyzatora nauki. Ciekawostką jest, że chodził on do szkoły w Leicestershire, gdzie znaleziono skamieniałość.
Spory rozmiar tych prehistorycznych zwierząt (do kilkudziesięciu centymetrów wysokości) może oznaczać, że nie posiadały one etapu, w którym swobodnie pływały w toni morskiej.
"Kosmiczne" parzydełkowce
Parzydełkowce to wodne stworzenia, które posiadają komórki parzydełkowe. Mogą one żyć samotnie lub w grupach prowadząc osiadły, lub "wędrowny" tryb życia. Do tej grupy można zaliczyć około 9000 gatunków, które zamieszkują wyłącznie środowiska wodne, głównie czyste i dobrze natlenione słone wody.
Parzydełkowce przybierają najróżniejsze kształty oraz kolory, przez co część osób uważa, że mogą pochodzić z kosmosu. Nie posiadają one układu krążenia, układu oddechowego i układu wydalniczego. Wymiana gazów i osmoregulacja zachodzi przez całą powierzchnię ciała. Nie posiadają też mózgu ani ośrodkowego układu nerwowego, a także nie mają wykształconych mięśni. Posiadają za to sieć wielobiegunowych komórek nerwowych.