Jak wygląda jesień z kosmosu? Zobacz zdjęcia

W tym roku możemy za oknami podziwiać piękną złotą polską jesień. Intensywne, złote krajobrazy są nie tylko chętnie oglądane, ale również uwieczniane przez fotografów. NASA udostępniła zdjęcia pokazujące, jak wyglądają jesienne krajobrazy widoczne z satelity.

Zdjęcie przedstawia obszar północno-wschodniej części stanu Nowy Jork, na granicy ze stanem Vermont, która przebiega przez widoczne jezioro Champlain. To szerokości geograficzne odpowiadające Bukaresztowi. To niezwykłe połączenie bieli chmur, niebieskiego koloru jeziora, zieleni i jesiennych barw krajobrazu. Uchwycone zostały 8 października 2022 r. przez urządzenie o nazwie Operational Land Imager-2 (OLI-2) na satelicie Landsat 9.

Co widać na zdjęciach?

Na wschód od jeziora spomiędzy chmur wyłaniają się złote kolory pasma górskiego o nazwie... Góry Zielone. Widoczne po wschodniej stronie jeziora miasto, to Burlington - największe miasto stanu Vermont. Siedziba przemysłu elektronicznego, maszynowego i meblarskiego.

Reklama

Na zachód od jeziora położony jest park stanowy Adirondack, który jest częścią Rezerwatu Leśnego Nowego Jorku. Jego nazwa pochodzi od pasma górskiego Adirondack skrytego częściowo pod chmurami na południowym zachodzie. Ich najwyższym szczytem jest Mount Mercy o wysokości 1629 m n.p.m.

Park zajmuje prawie 2,5 mln ha, co stanowi jedną szóstą stanu. To zalesiony krajobraz, który daje pokaz sezonowej kolorystyki. Szczególnie wyraźne kolory dają klony cukrowe i czerwone, topole osikowe. Modrzewie wschodnie również prezentują się niezwykle, choć tu igły, a nie liście zmieniają jesienią kolor na jaskrawo złocistożółty.

Skąd złoty kolor liści?

Intensywne barwy pojawiają się, gdy temperatura powietrza spada, a skrócenie światła dziennego powoduje, że rośliny przygotowują się do zimy, zatrzymując m.in. produkcję chlorofilu. Kiedy ten zanika, widoczne stają się żółte i czerwone pigmenty.

Eksperci prognozowali, że w niektórych regionach obserwowanie jesiennych liści nie będzie możliwe ze względu na małą ilość opadów. W północnej części stanu Nowy Jork, czyli przedstawionej na zdjęciu, ze względu spodziewano się żywych kolorów, ale nieco później niż to ma miejsce zazwyczaj. Poniżej znajdują się zbliżenia na wybrane fragmenty stanów Nowy Jork i Vermont.

Przeczytaj także:

Trzy kolorowe jeziora w Etiopii. Kiedyś były jednym zbiornikiem

Nieznane piramidy w Meksyku. Mają 1500 lat

Jesień w górach. 10 miejsc, do których musisz pojechać na wycieczkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jesień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy