Zmień swoje plany urlopowe, bo w każdej chwili może wybuchnąć groźny wulkan

Bardzo groźny wulkan drzemiący pod dnem Morza Śródziemnego może w każdej chwili wybuchnąć wywołując katastrofalne w skutkach tsunami, które uderzy w wybrzeża Grecji, Włoch, Turcji, Cypru i Egiptu.

Zmień swoje plany urlopowe, bo w każdej chwili może wybuchnąć groźny wulkan
Zmień swoje plany urlopowe, bo w każdej chwili może wybuchnąć groźny wulkan123RF/PICSEL

Wybierając się na wakacje na południe Europy trzeba się dwa razy zastanowić, bo błogi wypoczynek może się zmienić w prawdziwy koszmar. Sen z powiek naukowcom spędza wulkan Kolumbo, pod którym odkryto właśnie olbrzymi ruchomy zbiornik magmy.

Wędrówka magmy w kierunku powierzchni może świadczyć o tym, że do kolejnej erupcji może dojść w każdej chwili. Tymczasem w przeszłości podmorski wulkan spowodował śmierć dziesiątek ludzi. Ten dramat może się powtórzyć, choćby już tego lata.

Lokalizacja wulkanu KolumboGoogle Mapsmateriał zewnętrzny

Najniebezpieczniejsze miejsce w Europie

Okolice wyspy Santoryn (Santorini) na Morzu Egejskim w Grecji jest w tej chwili jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie. Drzemie tam kilka wulkanów, a wśród nich ten najsłynniejszy, który w dalekiej przeszłości doprowadził do zagłady kultury minojskiej, niewykluczone, że też legendarnej Atlantydy.

Naukowcy odkryli, że położony tylko kilkanaście kilometrów od niego podmorski wulkan Kolumbo jest równie niebezpieczny. Korzystając z techniki obrazowania w wysokiej rozdzielczości zaobserwowali do tej pory nieznany ruchomy zbiornik magmy.

Zobrazowanie podmorskiego wulkanu Kolumbo na Morzu EgejskimHellenic Centre For Marine Research.materiały prasowe

Erupcja wulkanu pochłonęła wielu ludzi

Co jeszcze bardziej niepokojące, komora magmowa jest wypełniona w takim samym stopniu, co w 1650 roku, gdy miała miejsce najbardziej śmiercionośna erupcja Kolumbo. Wulkan zapadł się, przy tym wyzwalając tsunami. Pokonało ono aż 150 kilometrów. Na Santorynie zginęło 70 osób i bardzo wiele zwierząt.

W przeszłości erupcje Kolumbo mogły być jeszcze potężniejsze. Nie można wykluczyć, że tsunami docierało aż do wybrzeży krajów północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Dzieła zniszczenia dopełniały opady gęstego, gorącego popiołu.

Santoryn i Kolumbo są ze sobą połączone

Zdecydowana większość badaczy jest zdania, że komory magmowe Santorynu i Kolumbo są powiązane, a więc mogą wzajemnie wpływać na swoje erupcje. Badacze chcą jak najszybciej rozmieścić w okolicach Kolumbo sieć stacji pomiarowych.

Będą one w czasie rzeczywistym śledzić aktywność podmorskiego wulkanu i w przypadku zbliżającej się erupcji, pomóc szybciej i sprawniej ewakuować mieszkańców i turystów z okolicznych wysp, aby katastrofa sprzed 400 lat się nie powtórzyła.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas