DZIWNE MIEJSCA W POLSCE

Wulkany w Polsce. Jest ich całkiem sporo, a kojarzą się z odległymi krajami

Wulkany na drugim końcu świata? Nie trzeba wcale tam jechać, aby je zobaczyć. Te znajduję się... na południu Polski. Są to jedne z największych wulkanów w naszym kraju. Czy znacie „wybuchową historię” naszego regionu? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie.

Możliwe, że nie wszyscy o tym wiedzą, ale w Polsce znajduje się Kraina Wygasłych Wulkanów. Obejmuje ona Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie. Jest tam kilka, wygasłych miliony lat temu, stożków wulkanicznych. Inne wulkany można znaleźć w Pieninach, Górach Świętokrzyskich czy w Beskidach. Miliony lat ten obszar dzisiejszej południowej Polski, był usiany dymiącymi wulkanami. Wyrzucane bomby wulkaniczne i wypływające z kraterów potoki lawy były normą.

Najwyższy wulkan w Polsce - Ostrzyca

Najwyższym wulkanem w naszym kraju jest Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim, która wznosi się na 501 m n.p.m. Wulkan tarczowy wygasły jest od 4 mln lat. Rdzeń wulkanu tworzą wulkanity z miocenu (trwał od ok. 23 do 5,3 mln lat temu), na które składa się bazanit o ciemnej barwie i o dużej zawartości oliwinu. Wulkaniczny rdzeń przebija wcześniej powstałą pokrywę zbudowaną z czerwonych zlepieńców i piaskowców z okresu permskiego.

Reklama

Wulkaniczna góra jest niezwykle ciekawa, przede wszystkim z geologicznego punktu widzenia, gdyż można tu znaleźć także utwory soliflukcyjne , czyli gołoborza, z kolei u podnóża stoków zauważyć można osady polodowcowe i fluwioglacjalne, co wskazuje na to, że w tym obszarze znajdował się kiedyś olbrzymi lądolód. Podczas zlodowacenia wzgórze mogło stanowić nunatak, czyli szczyt wystający nad lądolodem i otoczony z każdej strony pokrywą lodową.

Ostrzyca ze względu na swój wygląd przypomina słynną japońską Górę Fudżi. Kolejną ciekawostką jest to, że zbocza mają różną ekspozycję względem słońca, przez co poszczególne fragmenty wzniesienia mają odmienne warunki mikroklimatyczne, które powodują występowanie różnorodnych zbiorowisk roślinnych.

Małe Organy Myśliborskie - odkrycie w kamieniołomie

Małe Organy Myśliborskie stanowią wulkaniczny nek, czyli wzniesienie zbudowane z lawy, która zastygła w kominie wulkanicznym. Charakterystyczną cechą tego miejsca są widoczne bazaltowe słupy, które ciągną się wzdłuż wulkanicznego rdzenia. Mają one szerokość kilkudziesięciu centymetrów i długość powyżej kilkunastu metrów. Najczęściej przybierają heksagonalny (sześciokątny) kształt. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odpowiedzialnym za "dziwny", w miarę regularny kształt odpowiada człowiek - nic bardziej mylnego. Ich swoista rzeźba wykształciła się wskutek równomiernego stygnięcia lawy w kominie wulkanicznym, zatem jest to całkowicie naturalny proces.

Organy można zobaczyć za sprawą działalności dawnego kamieniołomu. Dzięki wybieraniu materiału udało się przypadkiem odsłonić środkową część komina wulkanicznego, gdzie widać jedną fazę aktywności wulkanu. Wiek kompleksu szacuje się na 30 mln lat.

W bliskiej odległości zachowały się ponadto fragmenty grodziska wczesnośredniowiecznego oraz fragmenty zamku z XIII wieku.

Organy Wielisławskie, na których nie można zagrać

Organy Wielisławskie są szczególnym odsłonięciem ryolitów na zboczu góry Wielisławka. Odsłonięcie posiada strukturę słupową. Słupy mają średnice 20 - 30 cm i są zazwyczaj cztero- pięciokątne. Zostały one odkryte w taki sam sposób jak Małe Organy Myśliborskie, tj. wskutek działań w kamieniołomie. Wiek całej formy to aż 250-270 mln lat, zatem dzisiaj wygasły wulkan był aktywny na długo przed pojawieniem się dinozaurów (237 mln lat temu).

Organy Wielisławskie są unikatowe w skali europejskiej, gdyż porfiry, z których zbudowany jest rdzeń, bardzo rzadko przybierają regularny kształt (np. czterokątnych słupów).

Wilkołak nie taki straszny

Wilkołak jest powulkanicznym bazaltowym szczytem, który wznosi się na wysokość 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim. Jest pozostałością po wulkanie, który funkcjonował około 15,5 mln lat temu, czyli całkiem niedawno w geologicznej skali czasu. Jego powstanie najprawdopodobniej wiązało się z alpejskimi ruchami górotwórczymi.

Widoczny rdzeń wulkaniczny jest jedynie fragmentem o wiele większego komina wulkanicznego. Wskutek erozji trwającej miliony lat, zewnętrzne warstwy stożka wulkanicznego oraz część komina uległo degradacji.

Działający w bezpośrednim pobliżu kamieniołom odsłonił niemal pełny przekrój rdzenia wulkanicznego. Dzięki temu można podziwiać różnorodność skał i zjawisk wulkanicznych. Można tu zauważyć m.in. tzw. różę bazaltową, czyli specyficzny układ słupów, które gwiaździście rozchodzą się z jednego punktu.

Warto zaznaczyć, że wydobywany bazanit posłużył do budowy m.in. Pałacu Kultury i Nauki, warszawskiego metra, Trasy Łazienkowskiej, czy Trasy W-Z.

Czytaj także: Przez wybuch jednego z wulkanów nie było lata przez rok

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy