Kosmos

Gęstość marsjańskich skał mniejsza niż sądzono

​Łazik Curiosity zbadał, co znajduje się pod Kraterem Gale na Marsie. To jedno z zadań, których NASA pierwotnie nie planowała.

Pomiary grawitacji pod kołami łazika zostały wykonane przez instrumenty, które mogą śledzić ruchy Curiosity. Dzięki temu naukowcy zebrali informacje potwierdzające, że pod skały pod Kraterem Gale są dość porowate i nie tak zbite, jak wcześniej sądzono.

- To, co udało nam się zrobić, to zmierzyć gęstość skał w Kraterze Gale - powiedział Travis Gabriel z Uniwersytetu Stanowego Arizona, jeden z naukowców zaangażowanych w pomiary.

Gęstość skał pod Kraterem Gale, która została zmierzona wcześniej, wynosiła 2810 kg/m3. Podczas najnowszych badań wyszła wartość znacznie mniejsza - 1680 kg/m3.

Sonda Curiosity wylądowała na Marsie w 2012 r. i od tego czasu bada Krater Gale, który kiedyś był prawdopodobnie jeziorem. W 2014 r. łazik zaczął się wspinać na główne zbocze krateru - Mount Sharp - a naukowcy spodziewali się, że gęstość skał wzrośnie. Tak się jednak nie stało.

- Wciąż jest wiele pytań dotyczących budowy Mount Sharp, ale pozyskane dane stanowią ważny element układanki. Jestem podekscytowany wykonanymi pomiarami i czekam na kolejne - powiedział Ashwin Vasavada, jeden z naukowców odpowiedzialnych za misję Curiosity.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Curiosity | Misja na Marsa | Curiosity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy