Kosmos

Księżyc jest młodszy niż przypuszczano

Na podstawie najnowszych badań naukowcy stwierdzili, że Księżyc jest młodszy, niż do tej pory uważano. I to o całe 100 mln lat!

Powszechnie obowiązująca w astronomii teoria zakłada, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z nieznaną planetą wielkości Marsa. Jest ona nazywana Theia, choć już Sumeryjczycy opisali ją w swoich mitach jako Tiamat.

W wyniku kosmicznej kolizji, do przestrzeni zostały wyrzucone ogromne ilości pyłu, który najpierw uformował się w postaci dysku, a po milionach lat stał się tym, co znamy dzisiaj jako Księżyc. Najnowsze badania kwestionują dotychczas uznawany czas tego zdarzenia.

Zespół astronomów z Carnegie Institution pod kierownictwem Richarda Carlsona przeanalizował wszelkie dostępne skały księżycowe i doszedł do niezwykłych wniosków. Na podstawie ich badań kolizja Ziemi z Theią miała miejsce 4,45 mld lat temu, a nie jak dotychczas sądzono 4,56 mld temu.

Różnica 100 mln lat to w skali kosmicznej wcale nie tak dużo. Jest jednak o tyle istotna, że śladów zderzenia trzeba szukać w innych warstwach skorupy ziemskiej.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos | Księżyc | kolizja | lot na Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy