Kosmos

Ogromna dziura w Słońcu

​Należący do NASA satelita Solar Dynamics Observatory na początku maja zaobserwował ogromną dziurę w Słońcu. Czym ona jest?

Solar Dynamics Observatory (SDO) to satelita, którego zadaniem jest badanie naszej dziennej gwiazdy. W dniach 5-7 maja instrumenty badawcze SDO dokonały niezwykłego odkrycia - ogromną dziurę w zewnętrznej atmosferze słonecznej, która kształtem jest zbliżona do kwadratu.

Jest to tzw. dziura koronalna, czyli ciemniejszy obszar w koronie słonecznej, który jest źródłem wiatru słonecznego o dużej prędkości. Dziury koronalne szczególnie dobrze obserwuje się w zakresie promieniowania rentgenowskiego oraz linii neutralnego helu. Często powodują burze magnetyczne na Ziemi.

- Wewnątrz otworu koronalnego można zobaczyć jasne pętle, w których gorąca plazma kreśli niewielkie części słonecznego pola magnetycznego wystającego ponad powierzchnię gwiazdy. Ponieważ znajdują się one na południu Słońca, wytworzony przez dziurę koronalną wiatr raczej nie wpłynie na naszą planetę - napisali naukowcy NASA w opisie do materiału wideo.

Reklama

Zobacz dokładny kalendarz najciekawszych wydarzeń astronomicznych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Słońce | korona słoneczna | Wiatr słoneczny | heliofizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy