Progress - start rosyjskiego statku towarowego

W na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) powinien dotrzeć bezzałogowy rosyjski statek towarowy Progress. W piątek w godzinach porannych statek wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Załoga ISS z niecierpliwością czeka na zapasy po tym, jak dwie poprzednie misje ich dostarczenia nie powiodły się - zwraca uwagę agencja Associated Press.

Obecna załoga ISS - dwóch Rosjan i Amerykanin - ma zapasy, które wystarczą na około cztery miesiące, tak więc ostatnie niepowodzenia nie stanowiły dla niej bezpośredniego zagrożenia.

W niedzielę amerykańska rakieta Falcon 9, z ładunkiem dla ISS, eksplodowała wkrótce po starcie z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie. Niepowodzenie było przykrym zaskoczeniem dla agencji NASA, która umieściła w kapsule towarowej cenną aparaturę badawczą. Rakieta była skonstruowana i eksploatowana przez prywatną firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska. 

Reklama

Była to już druga z rzędu zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zapasów i sprzętu badawczego dla załogi ISS. W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć na ISS z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

cyk/ ap/

 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS | NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy