Kosmos

Skupiska ciemnej materii niedaleko Ziemi?

Naukowcy dokonali ważnego odkrycia dotyczącego ciemnej materii. Ostatnie obserwacje wskazują, że skupiska ciemnej materii mogą znajdować się niedaleko Ziemi, tuż za Księżycem.

Ciemna materia to wciąż tylko hipotetyczna forma materii nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradzają tylko wywierane przez nią efekty grawitacyjne. Ciemna materia stanowi ok. 27 proc. masy wszechświata. I być może znajduje się bliżej Ziemi, niż nam się wydawało.

Badania opublikowane na łamach "Astrophysical Journal" sugerują, że tzw. włosy ciemnej materii znajdują się wokół Ziemi. Naukowcy z NASA pod kierownictwem Gary'ego Prezeau, przeprowadzili symulacje obrazujące, jak ciemna materia powinna zachowywać się wewnątrz galaktyk i układów planetarnych, takich jak Układ Słoneczny. Okazało się, że Ziemia skupia ciemną materię podobnie jak teleskop światło. Ale ponieważ nasza planeta nie ma kształtu soczewki, to zamiast tego ciemna materia nie skupia się w jednym punkcie, lecz tworzy strumienie - coś na kształt włosów.

Z przeprowadzonych symulacji wynika, że włosy ciemnej materii mają swoje źródło ok. milion km od naszej planety. To niewiele dalej niż Księżyc. Astronomowie uważają, że właśnie w to miejsce powinniśmy wysłać sondę poszukującą śladów ciemnej materii w naszym układzie planetarnym.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | ciemna materia | Układ Słoneczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy