Innowacyjna pigułka do długotrwałego uwalniania leków

Naukowcy z MIT stworzyli innowacyjną pigułkę, która może przykleić się do przewodu pokarmowego i długoterminowo uwalniać leki.

Projekt jest prowadzony przez zespół Roberta Langera, który ma na swoim koncie osiągnięcia w tej dziedzinie. Nowe badania przybliżają do testów klinicznych pigułek, które - przynajmniej teoretycznie - umożliwiłyby długotrwałe podawanie leku. Wszystko dzięki materiałowi mukoadhezyjnemu, który może przebywać przez dłuższy czas w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten jest w stanie trzymać się wyściółki śluzowej narządów. Testowano go już wcześniej, ale najbardziej problematyczne było uchronienie go przez fragmentami żywności i płynami przyklejającymi się do niego, a następnie przesuwającymi go do miejsca innego niż zakładano.

Uczeni zastosowali z jednej strony mukoadhezyjny polimer o nazwie Carbopol, a z drugiej materiał oparty na octanie celulozy, który ma za zadanie odpychać cząsteczki żywności i cieczy. Substancja ta ma budowę naśladującą liść lotosu, który dysponuje małymi wypustkami nadającymi mu właściwości hydrofobowych.

Innowacyjne, dwustronne pigułki zostały przetestowane na modelu składającym się ze świńskiej tkanki jelitowej, w którym dokonano symulacji naturalnego przepływu pokarmów i cieczy. Dwustronna tabletka pozostawała na swoim miejscu przez cały czas trwania eksperymentu - pełne 10 minut - podczas gdy standardowe rozwiązania odczepiały się po 7-10 sekundach.

Podczas kolejnych eksperymentów naukowcy będą próbowali przytwierdzić innowacyjną pigułkę do konkretnych odcinków przewodu pokarmowego.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pigułka | leki | MIT | gastrologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy