Medycyna przyszłości

Maszyna oceni wiek na podstawie bakterii jelitowych

Naukowcy opracowali specjalny algorytm, który potrafi określić wiek na podstawie mikrobiomu jelitowego.

Mikrobiom jelitowy to unikalny system składający się z trylionów mikroorganizmów. Utrzymanie go w odpowiedniej równowadze jest kluczowe dla zachowania zdrowia, a nawet dobrej kondycji psychicznej. Już od jakiegoś czasu łączy się bakterie jelitowe z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami zwyrodnieniowymi i autyzmem.

Najnowsze odkrycia sugerują, że analizując mikrobiom jelitowy można dokładnie ocenić nasz wiek. Algorytm, który to potrafi, został zaprojektowany przez firmę specjalizującą się w rozwoju sztucznej inteligencji - InSilico Medicine. Wykorzystano ponad 6693 próbek bakterii jelitowych z 1165 zdrowych osób w wieku od 20 do 90 lat z Austrii, Chin, Danii, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Hiszpanii, Szwecji i USA do dopracowania mechanizmu.

Uzyskane wyniki były zaskakujące. Algorytm poprawnie określał wiek osoby, od której pochodziła próbka bakterii jelitowych z dokładnością do 3,94 lat. To nie wszystko. Maszyna była w stanie ustalić, które gatunki bakterii są najważniejsze dla oceny wieku danej osoby. Wygląda na to, że spośród setek możliwych gatunków, tylko 39 z nich przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wieku.

Co ciekawe, w przeprowadzonym badaniu nie stwierdzono zwiększenia się populacji szkodliwych bakterii wraz z wiekiem. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie jelitowe | wiek | mikrobiom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama