Medycyna przyszłości

Od biegania staniesz się mądrzejszy

​Chcesz wzmocnić swój umysł? Może najpierw powinieneś wzmocnić mięśnie nóg. Tego dowodzi nowy, wyrafinowany eksperyment z udziałem ludzi, myszy i małp. Wyniki badań sugerują, że długotrwałe ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak bieganie, mogą wpłynąć na mięśnie w sposób, który następnie szybko uruchomi zmiany w mózgu, a w rezultacie wzmocni umiejętność uczenia się i pamięć.

Inne eksperymenty wykazały, że zwierzęta żyjące w klatkach z ożywionymi, kolorowymi zabawkami, różnymi smakami wody i innymi wzbogaceniami, wykazały większą neurogenezę niż zwierzęta żyjące w szarych, standardowych klatkach. Jednak zwierzęta, które otrzymały kołowrotek do biegania, nawet jeśli nie dostały innych zabawek, rozwinęły najwięcej nowych komórek mózgowych. Eksperymenty te silnie sugerują, że podczas gdy stymulacja psychiczna jest ważna dla zdrowia mózgu, stymulacja fizyczna jest jeszcze ważniejsza.

W czerwcu opublikowano, że naukowcy z N.I.H. po raz pierwszy polali peptydem wyizolowane komórki mięśniowe myszy. Związek wpływa na metabolizm komórek w taki sposób, że naśladuje ćwiczenia aerobowe. Następnie przeanalizowali wiele substancji chemicznych, wyprodukowanych przez komórki mięśniowe w czasie pseudo-treningu i skoncentrowali się na tych nielicznych, które mogą przenikać przez barierę krew-mózg. Wyizolowali specyficzne białko (katepsyna B), które pomaga odzyskać mięśniom zdrowie i dodali je do komórek mózgowych myszy. Okazało się, że te komórki mózgowe zaczęły produkować więcej białek związanych z neurogenezą.

W doświadczeniach prowadzonych z udziałem małp i młodych ludzi, po czterech miesiącach joggingu (trzy razy w tygodniu przez około godzinę lub dłużej), stężenie katepsyny B stale rosło i wszyscy biegacze zaczęli lepiej wypadać na różnych testach pamięci i myślenia.

Z eksperymentów wynika, że nasze mózgi funkcjonują lepiej, gdy są zalane katepsyną B, a jej produkcja rośnie kiedy ćwiczymy. Trening biegaczy zastosowany w tym badaniu był dość intensywny, ale jest możliwe, że lżejsze treningi byłyby prawie tak samo skuteczne.

Reklama
Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: bieganie | Mózg | ćwiczenia | aktywność fizyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy