Odkryto gen odpowiadający za produkcję morfiny
Naukowcy namierzyli gen odpowiadający za wytwarzanie morfiny przez mak lekarski. Dzięki temu ma być możliwe stworzenie leków przeciwbólowych nowej generacji.
Jakiś czas temu uczonym udało się stworzyć drożdże produkujące morfinę z i kodeinę ze zwykłego cukru, co otwiera możliwości wytwarzania opiatów w warunkach laboratoryjnych. Dzięki odkryciu genu odpowiedzialnego za produkcję morfiny, rośliny maku mogą całkowicie zostać wyeliminowane z tego procesu.
Zespół badaczy z University of York kierowany prze Iana Grahama, który dokonał niezwykłego odkrycia, przekonuje, że już niebawem uprawy maku zostaną wyparte przez produkcję laboratoryjną morfiny. Istnieje także możliwość usprawnienia występujących powszechnie roślin, które będą jeszcze wydajniejsze pod kątem ilości produkowanego maku.
- Traktujemy to odkrycie bardzo poważnie. Dzięki niemu będziemy mogli stworzyć odmiany roślin maku, które będą produkowały określone opiaty - nie tylko morfinę - powiedział Graham.
Opiaty są powszechnie wykorzystywane w medycynie jako środki przeciwbólowe. Najpopularniejsza jest morfina i kodeina, natomiast z tebainy wytwarza się półsyntetyczny oksykodon czy hydrokodon. Ze względu na skomplikowaną strukturę molekularną opiatów, naukowcy wciąż nie są w stanie wytwarzać ich syntetycznie. Dlatego z odkryciem konkretnego genu odpowiedzialnego z produkcję opiatów wiąże się tak duże nadzieje dla medycyny i farmakologii.