Odkryto nową formę śmiertelnej toksyny. Szczegóły utajniono

Naukowcy odkryli pierwszą od 40 lat nową formę jadu kiełbasianego, jednej z najbardziej zabójczych substancji na świecie. Aby chronić ludzkość przed potencjalnym zagrożeniem bioterrorystycznym, wyniki badań postanowiono utajnić.

Jad kiełbasiany jest toksyną, ale w odpowiednich dawkach ma działanie terapeutyczne
Jad kiełbasiany jest toksyną, ale w odpowiednich dawkach ma działanie terapeutyczne123RF/PICSEL

Jad kiełbasiany, zwany inaczej toksyną botulinową (BTX), to białkowa, należąca do neurotoksyn substancja wytwarzana przez beztlenowe bakterie z gatunku Clostriudium botulinum. Zaledwie kilka mikrogramów jadu na kilogram masy ciała wystarczy, by doprowadzić do trwałego paraliżu, a nawet do śmierci dorosłego człowieka. Toksyna ta łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i powoduje porażenie skurczu mięśnia.

Jad kiełbasiany, klasyfikowany przez CDC (Centers for Diseasa Control and Prevention - Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, agencja  rządu federalnego USA - przyp. red.) jako broń biologiczna, jest skutecznym czynnikiem rażącym. Nieznane są przypadki udanego zastosowania tej toksyny podczas wojen, ale wiele armii chciało zastosować ją jako broń biologiczną. W latach 90. XX wieku sekta "Najwyższa Prawda" wyhodowała pewną ilość pałeczek jadu kiełbasianego i sześciokrotnie usiłowała przeprowadzić atak, rozpylając je w Tokio. Do produkcji toksyny użyto jednak nieodpowiedniego szczepu bakterii, przez co okazała się ona za słaba.Naukowcy wyróżniają obecnie kilka rodzajów jadu kiełbasianego, które oznaczono literami od A do G. Największe znaczenie dla zdrowia człowieka mają typy: A, B i E. Toksyny te zostały odkryte już jakiś czas temu, a lekarze dysponują przeciwciałami służącymi za odtrutkę. I właśnie dlatego, że na nową formę jadu kiełbasianego nie ma lekarstwa, postanowiono utajnić dotyczące jej szczegóły.

Nowe zagrożenie

Nowa forma toksyny została odkryta przez Jasona Barasha i Stephena Arnona z kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego. Opisując ją w "The Journal of Infectious Diseases", uczeni świadomie pominęli szczegóły dotyczące jej tworzenia. Na taki krok zdecydowano się za przyzwoleniem środowiska naukowego, w obawie przed tym, że nowa forma botuliny zostanie odtworzona i wykorzystana przez bioterrorystów. "To nie jest normalny proces publikacji prac naukowych. W tym przypadku zdecydowaliśmy się zrobić wyjątek" - powiedział David Hooper, jeden z redaktorów prowadzących "The Journal of Infectious Diseases". Oczywiście, uczeni uzupełnią artykuł o brakujące elementy, kiedy tylko zostanie zsyntetyzowana odpowiednia odtrutka na nową formę jadu.

Zatrucie toksyną botulinową zwane jest botulinizmem. Jad kiełbasiany, stosowany w odpowiednich dawkach, ma też działanie terapeutyczne. Od końca lat 70. XX w. wykorzystywano go najpierw w leczeniu zeza, a później w medycynie estetycznej.

Botulinę stosuje się w schorzeniach, które cechują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, np. w przypadkach kurczu powiek, kręczu karku, achalazji przełyku czy nadmiernej potliwości. Oprócz tego, BTX znajduje zastosowanie w medycynie kosmetycznej - jako środek przeciwzmarszczkowy, skuteczny w niwelowaniu zmarszczek mimicznych. Wstrzyknięty Botox lokalnie paraliżuje i napina mięśnie, po czym efekt utrzymuje się przez 6 miesięcy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas