Medycyna przyszłości

Picie rumianku wydłuża życie kobiet

Kobiety regularnie pijące rumianek są o 29 proc. mniej narażone na zgon niż te, które tego naparu nie spożywają.

Rumianek to jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych roślin leczniczych na świecie. Lekarze i dietetycy sugerują jego spożywanie jako skuteczny lek na liczne dolegliwości. Rumianek stosuje się na owrzodzenia skóry, oparzenia słoneczne, skurcze czy stany zapalne układu pokarmowego. Okazało się także, że napar z tej niezwykłej rośliny chroni przed nagłym zgonem.

Zespół uczonych z University of Texas przez 7 lat przebadał 1677 kobiet i mężczyzn powyżej 65. roku życia. Ochotnikom był regularnie podawany napar z rumianku, a naukowcy starali się zbadać, czy ma to jakikolwiek wpływ na obniżenie ryzyka śmierci. Wyniki okazały się zaskakujące.

Korzystny wpływ rumianku zaobserwowano tylko w przypadku kobiet. Naukowcy odnotowali, że systematyczne spożywanie rumianku obniża ryzyko zgonu o 29 proc.

- Nie potrafimy tego wyjaśnić. Nie wiemy co jest przyczyną różnic w działaniu rumianku na płeć. Możemy jednak potwierdzić, że picie rumianku w znaczącym stopniu obniża ryzyko zgonu u kobiet. Niezbędne są kolejne badania, które zamierzamy przeprowadzić - powiedział Bret Howrey, szef zespołu badawczego.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy