Picie wody faktycznie przyspiesza odchudzanie

Woda to prawdopodobnie najcenniejsza substancja na naszej planecie. Przez dziesięciolecia lekarze mówili, że dla właściwego zdrowia należy pić 8 szklanek wody dziennie. Teraz okazuje się, że to nie był mit - w połączeniu z odpowiednią dietą, woda naprawdę pomaga schudnąć.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign przebadał 18 311 dorosłych, analizując ich dietę i ilości wypijanej wody. Zauważono związek między codziennym spożyciem wody - od 1 do 3 szklanek płynu - a spadkiem dziennego zapotrzebowania energetycznego w przedziale 69-206 kalorii. Na pierwszy rzut oka liczby te mogą wydawać się mało imponujące, ale warto pamiętać, że 206 kalorii dziennie redukuje ok. 0,5 kg tłuszczu w ciągu 17 dni. To nie wszystko - zauważono zmniejszenie spożycia cukru w ilościach 6-18 g, soli pomiędzy 79-235 mg i cholesterolu w granicach 7-21 g.

Zależność jest prosta - im więcej wody się pije, tym bardziej spada stężenie cukru, soli i cholesterolu we krwi. Wpływa to na ilość tkanki tłuszczowej, przyspieszając chudnięcie. Dlatego właśnie naukowcy postulują, by regularnie spożywać co najmniej 4 szklanki czystej wody dziennie.

- Te badania nie powinny być wykorzystane jako dowód, że jeżeli zaczniesz pić więcej wody, będziesz jeść mniej. Taka teza pojawiała się już wcześniej i prawdopodobnie nie jest aktualna - powiedział Charles Burant, dyrektor Michigan Nutrition Obesity Research Center.

Warto pamiętać, by każdy dzień zaczynać od szklanki czystej wody (niegazowanej), która oczyści żołądek i jelita po całej nocy.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda pitna | picie wody | dieta | chudnięcie | nadwaga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy