Medycyna przyszłości

Stworzono innowacyjną szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola

Naukowcy stworzyli nową, skuteczną szczepionkę zapewniającą długoterminową ochronę przed wirusem Ebola. Najciekawsze jest jednak to, że lek podaje się przez nos, co minimalizuje ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi przez igły.

Nad opracowaniem uniwersalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola pracuje na świecie kilka różnych zespołów badawczych. Maria Croyle z University of Texas koncentruje się natomiast na metodach podania szczepionki, które nie wymagają zastrzyku. Gdyby faktycznie udało się taki lek opracować, ryzyko przypadkowych zakażeń innymi chorobami spowodowanymi przez niewłaściwe obchodzenie się z odpadami medycznymi, byłoby znacznie mniejsze.

Zespół profesor Croyle przetestował nową metodę podawania szczepionki na trzech makakach. Lek został wprowadzony do organizmu małp drogą oddechową. Szczepionka okazała się skuteczna przez co najmniej 21 tygodni.

Niezbędne są kolejne badania, ale naukowcy są pozytywnie nastawieni do metod stosowanych przez profesor Croyle. Nowa szczepionka ma szansę trafić do badań klinicznych już w przyszłym roku.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionka | Ebola | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy