Przyszłość pola bitwy

800 tys. dol. za hełm dla pilotów F-35?

Od 500 do 800 tys. dol. może kosztować hełm dla pilotów myśliwców piątej generacji F-35. Szef sztabu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) określił go mianem środowiska pracy pilota – czytamy na łamach serwisu Military.com.

- On jest czymś więcej niż hełmem, to swego rodzaju środowisko pracy pilota. Jest interpretacją pola walki i świadomości sytuacyjnej. Pozwala widzieć przez elementy, które to uniemożliwiają. Nawet nie wiem, jakim słowem go określić - powiedział generał USAF Mark Welsh.

Hełm (lub jak to woli Helmet Mounted Display System) jest opracowywany przez firmę Rockwell Collins, ale w ścisłej współpracy z producentem myśliwca - Lockheed Martin. Zapewnia on pilotom 360 stopni świadomości sytuacyjnej, ponieważ jest zsynchronizowany z kamerami i czujnikami zlokalizowanymi na kadłubie maszyny. Dzięki takiemu przekazywaniu danych w czasie rzeczywistym, pilot wie, co dzieje się naokoło samolotu, w miejscach które normalnie pozostają poza zasięgiem wzroku.

Reklama

Początkowo Lockheed Martin był zainteresowany alternatywą wersją hełmu, nad którą pracował BAE Systems, ale ostatecznie postanowiono zdać się na Rockwell Collins. Aktualnie urządzenie wciąż ma liczne wady, ale prace nad ich wyeliminowaniem trwają.

Początkowo zakładano, że jeden egzemplarz hełmu będzie kosztował około 500 tys. dol. Teraz okazuje się, że cena może wzrosnąć nawet do 800 tys.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-35 | myśliwiec | USAF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama