Reklama

Saturn z innej perspektywy

Sonda Cassini przesłała mozaikę zdjęć wykonanych nad północnym biegunem Saturna.

Jeszcze do 2017 roku sonda Cassini będzie krążyć wokół "władcy pierścieni" - Saturna i jego księżyców. Przez ten czas Cassini będzie krążyć po różnych orbitach o różnym nachyleniu w układzie tej planety. W ostatnich miesiącach sonda Cassini coraz bardziej się oddalała od płaszczyzny pierścieni Saturna, by móc dokonać obserwacji z innej perspektywy.

Na początku października sonda osiągnęła orbitę pozwalającą do wykonania zdjęć nad północnym biegunem Saturna. Wówczas też Cassini wykonała serię zdjęć, które po przesłaniu na Ziemię, dopasowaniu i końcowej obróbce zostały opublikowane. Na mozaice widać niesamowity podbiegunowy heksagon oraz poszczególne pasy chmur na północnej półkuli Saturna. Warto tu zauważyć, że mechanizm powstania i utrzymania polarnego heksagonu Saturna jest wciąż nieznany, choć powstało już kilka teorii próbujących wyjaśnić procesy zachodzące w tm zjawisku.

Na mozaice widać także pierścienie Saturna, które wyraźnie się różnią od siebie i które składają się z niezliczonej ilości mniejszych pasów pierścieni. Pomiędzy pierścieniami można zauważyć kilka przerw, z których największa nosi nazwę przerwy Cassiniego. Najnowsze wyniki badań, oparte w dużej części na danych uzyskanych przez sondę Cassini sugerują, że pierścienie Saturna są prawie tak stare jak Układ Słoneczny. Ich wiek szacuje się na około 4 miliardy lat.

Warto porównać tę mozaikę z ujęciami Saturna przesłaniającego Słońce z października zeszłego roku. Wówczas promienie słoneczne musiały się "przedzierać" przez atmosferę i pierścienie Saturna, prezentując zupełnie inną kolorystykę.

Źródło informacji (NASA)

Krzysztof Kanawka

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy