Reklama

Fazy Księżyca wpływają na depresję

Fazy Księżyca mogą mieć wpływ na ludzi z zaburzeniami psychicznymi, np. cierpiącymi na depresję.

Naukowcy przebadali 51-letniego mężczyznę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi o szybkim cyklu, które definiuje się poprzez doświadczenie czterech lub więcej epizodów manii lub depresji w ciągu roku. Uczeni rejestrowali zegar dobowy mężczyzny oparty na 24-godzinnym dniu słonecznym i 24,8-godzinnym dniu księżycowym.

Po zakończeniu cyklu Księżyca, co 29,5 dni, kiedy cykl pływów jest najsilniejszy, mężczyzna przechodził od depresji do manii. To sugeruje istnienie zewnętrznej siły, która wpływa na działanie mózgu. Wyniki te potwierdzają teorię, że rytmy dobowe mogą wpływać na nasz nastrój.

Komórki w mózgu generują rytmy dobowe, które kontrolują naszą wewnętrzną potrzebę snu i czuwania. Czasami jednak mogą się mylić. Co ciekawe, u badanego pacjenta rytm dobowy zmieniał się wraz z pływami Księżyca.

U osób cierpiących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe cykle manii i depresji wpływają na wzorce snu. Okazuje się, że są nierozerwalnie związane z Księżycem. Ta wiedza może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia zaburzeń psychicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama