Białoruś i Rosja chcą powrotu sieci Ikea. Stosują niechlubne praktyki
Ikea zawiesiła swoją działalność na Białorusi oraz w Rosji dwa lata temu, w marcu 2022 r. Od tamtego czasu oba kraje próbowały tworzyć podróbki znanej szwedzkiej marki, jednak wiązało się to z różnymi problemami. Teraz Białoruś ogłosiła, że znalazła sposób na "przywrócenie" Ikei. Sama firma nie jest jednak zaangażowana w ten proces.
Władze obwodu leningradzkiego i białoruscy przemysłowcy omówili możliwość stworzenia sieci handlowej zajmującej się produkcją i sprzedażą mebli na podobieństwo marki Ikea, która opuściła rynek.
Jest to pomysł mający na celu niemal sklonowanie produktów, sposobu prezentowania ekspozycji i tworzenia instrukcji tak, jak robi to Ikea, tylko że pod nową marką i bez ustaleń z pierwowzorem. Udział w procederze wezmą lokalni producenci, którzy współpracowali z Ikeą.
Rosja i Białoruś stosują standardowe zabiegi
Gubernator obwodu leningradzkiego Aleksander Drozdenko podczas wizyty w Mińsku omawiał pomysł wspólnego projektu z Białorusią, który ma na celu "przywrócenie" Ikei do obu krajów, jednak w sposób nieco pokrętny. Polegać ma to de facto na kolejnej próbie podrobienia marki, tym razem jednak na większą skalę.
W stolicy Białorusi szef rosyjskiego regionu odwiedził bowiem salon meblowy Byspan, gdzie zaprezentowane zostały wyroby lokalnych producentów, którzy wcześniej współpracowali właśnie z marką Ikea. Wytwórcy mieliby więc najpewniej po prostu dostarczać te same komponenty i podrabiać produkty marki, korzystając z wiedzy posiadanej z czasów kooperacji z marką.
Korzystanie z cudzych pomysłów
Według Rosjanina firmom współpracującym niegdyś z Ikeą początkowo brakowało kompetencji w zakresie logistyki i handlu, aby dalej działać w podobnym zakresie. Jednak Drozdenko podkreślił, że Rosja wraz z sąsiadującym krajem chcą to zmienić - tworzenie systemu handlowego już się rozpoczęło. Białoruś i Rosja postanowiły w tym celu zgromadzić byłych dostawców Ikea pod nową marką.
- Rosja i Białoruś mają prawdziwą okazję do założenia Ikei pod nową marką. Białorusini powiedzieli nam, że rozwiązali jeden z głównych problemów technologicznych - całkowicie wymienili dostawców, wybierając m.in. import z zaprzyjaźnionych krajów. A dla pewnej gamy produktów wypuścili już także odpowiednie pudełka z dobrze znanymi instrukcjami montażu mebli - powiedział Drozdenko cytowany przez dp.ru.
Ikea przedłuża znak towarowy w Rosji
Według doniesień rosyjskich mediów Ikea przedłużyła swoje prawa do znaku towarowego w Rosji na dziesięć lat. Znaki towarowe Ikea zostały odnowione do sierpnia 2033 roku.
- Inter IKEA Systems BV bardzo poważnie podchodzi do ochrony swoich praw własności intelektualnej - przekazał Inter IKEA w oświadczeniu cytowanym przez "Aktualności.news". - Jako właściciel praw własności intelektualnej do Konceptu IKEA, w tym do Znaków Towarowych IKEA, jesteśmy zarejestrowanymi Znakami Towarowymi IKEA na całym świecie, w tym w Rosji.
Wbrew rozpowszechnianym w rosyjskich mediach informacjom, działania te nie są jednoznaczne z powrotem na tamtejszy rynek.
- W marcu 2023 roku zakończyliśmy zamknięcie działalności Grupy Inter IKEA w kraju, sprzedając fabryki IKEA Industry. To pozostaje niezmienione - wyjaśniono w oświadczeniu.