Jak sprawdzić, ile mam punktów karnych? Trzy sposoby
Kierowcy, którzy na co dzień jeżdżą zawsze zgodnie z zasadami ruchu drogowego i przestrzegają obowiązujących przepisów, nie muszą zwykle martwić się o punkty karne. Kwestia ta dotyczy głównie tych osób, które decydują się na brawurową jazdę. To często kończy się nałożeniem mandatu oraz punktów karnych. Gdzie sprawdzić punkty karne, aby mieć pod kontrolą ich liczbę i nie doprowadzić do utraty prawa jazdy? Sprawdź.
Spis treści:
Ile mam punktów karnych? Sprawdź to online
Zastanawiasz się, jak sprawdzić punkty karne przez Internet? Wystarczy skorzystać z systemu CEPiK, czyli systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W tej bazie zgromadzone są informacje nie tylko o samym samochodzie, ale również o kierowcy. Wchodząc na stronę CEPiK i logując się za pomocą Profilu Zaufanego, można w łatwy sposób znaleźć dane auta, ale również potrzebne informacje dotyczące zgromadzonych punktów.
Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony na stronę mObywatel. Tam po lewej stronie wejdź w zakładkę: Kierowca i pojazdy, a następnie: Punkty karne. Ukaże Ci się dokładna informacja o ich liczbie. Sprawdzanie punktów przez bazę CEPiK ma jedną ważną zaletę. Dzięki temu widzisz datę oraz miejsce otrzymania mandatu, a nawet dane o samochodzie policyjnym, który Cię zatrzymał.
Gdzie sprawdzić punkty karne w aplikacji mObywatel?
Zastanawiasz się, czy można ułatwić sobie proces sprawdzania punktów karnych? Jest to możliwe dzięki aplikacji mObywatel, którą zainstalujesz w swoim smartfonie. Dzięki temu uzyskasz dostęp do tak zwanego cyfrowego portfela, gdzie znajdują się najważniejsze informacje na Twój temat. Aplikacja jest szczególnie przydatna dla kierowców, gdyż dzięki niej w szybki i łatwy sposób znajdziesz odpowiedź na pytanie: ile mam punktów karnych zgromadzonych na koncie.
Oprogramowanie łączy się z bazą CEPiK, która jak wspomniano, gromadzi informacje o kierowcy i pojeździe. Logowanie do aplikacji przebiega za pomocą Profilu Zaufanego. Dzięki temu nie musisz obawiać się o dostęp do niej przez osoby trzecie.
Komisariat policji. Tradycyjna forma sprawdzenia punktów karnych
Sprawdzanie punktów karnych możliwe jest nie tylko przez Internet. Można to zrobić tradycyjnie, udając się na dowolny komisariat policji. Ważne jest natomiast, że podczas rutynowej kontroli przez patrol, funkcjonariusze nie mają obowiązku sprawdzania, ile dany kierowca ma zgromadzonych punktów karnych na swoim koncie i informowania o tym. Udając się na komisariat, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty lub paszport.
Oznacza to także, że nie ma możliwości uzyskania informacji o punktach karnych drogą telefoniczną lub mailową. Funkcjonariusz na posterunku musi - przed podaniem takich danych - zweryfikować tożsamość wnioskującego. Sama usługa jest natomiast darmowa.
Jesteś kierowcą zawodowym? A może Twój pracodawca chce przydzielić Ci samochód służbowy i wymaga przedstawienia stanu punktów karnych, jakie zgromadziłeś w ostatnim czasie? To zwykle musi występować w formie zaświadczenia. W takim przypadku tradycyjne sprawdzanie punktów karnych jest opcją, którą powinieneś wybrać. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz potwierdzenie wydane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji. Należy jednak pamiętać, że wydanie zaświadczenia - w przeciwieństwie do samej informacji - jest odpłatną usługą i kosztuje 17 zł. Opłatę uiszcza się przed złożeniem wniosku, a przy jego przekazaniu przedstawia się dowód zapłaty.
Punkty karne - wszystko, co powinien o nich wiedzieć kierowca
Po zgromadzeniu określonej liczby punktów grozi zatrzymanie prawa jazdy. Ponadto od 17 września 2022 roku obowiązują przepisy, które uniemożliwiają wykupienia specjalnego kursu. Wcześniej kierowca miał możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, które redukowało zgromadzone przez niego punkty karne. Dodatkowo nastąpiła zmiana dotycząca kasowania się punktów karnych. Jeszcze do niedawna, po roku od ich otrzymania, były one zerowane. Obecnie punkty karne pozostają na koncie każdego kierowcy przez 2 lata.
Warto także pamiętać o górnych limitach, których nie należy przekraczać. Kierowca może uzbierać maksymalnie:
- 24 punkty karne, jeżeli ma prawo jazdy dłużej niż rok,
- 20 punktów karnych, jeżeli uzyskał prawo jazdy w ostatnim roku.
Kierowcy z długim stażem, po zgromadzeniu 24 punktów, są wysyłani na egzaminy kwalifikacyjne oraz badania psychologiczne. Jeżeli ich nie zaliczą, wówczas tracą prawo jazdy i muszą przystępować do egzaminu ponownie. Kierowcy ze stażem krótszym niż jeden rok, po zgromadzeniu 20 punktów, od razu tracą uprawnienia.