Mapa Polski zmieni się 1 stycznia 2025. Siedem nowych miast
Pora na zaktualizowanie map. Już od 2025 roku zmianie ulegnie podział administracyjny Polski. W naszym kraju pojawi się aż 7 nowych miast. Które miejscowości zmienią swój status?
Spis treści:
Nowy podział administracyjny Polski
Duże zmiany czekają nasz kraj. Jak podaje prawo.pl, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowy podział administracyjny kraju od 2025 roku. O tym, że Polska jest większa pisaliśmy niedawno, a teraz czas na zmiany w ramach wewnętrznych granic.
Na mocy nowego podziału, korektom i edycji ulegną granice niektórych gmin i powiatów czy też miast. Najważniejszą nowością są jednak zupełnie nowe miasta, które pojawią się na mapie Polski. O których konkretnie mowa?
Nowe miasta w Polsce od 1 stycznia 2025
Nowy podział administracyjny sprawi, że w Polsce pojawią się nowe miasta. Będzie ich aż 7. Są to:
- Końskowola - (pow. puławski, woj. lubelskie)
- Kurów - (pow. puławski, woj. lubelskie)
- Wąwolnica - (pow. puławski, woj. lubelskie)
- Kazanów - (pow. zwoleński, woj. mazowieckie)
- Kobylnica - (pow. słupski, woj. pomorskie)
- Sobków - (pow. jędrzejowski, woj. świętokrzyskie)
- Zaniemyśl - (pow. średzki, woj. wielkopolskie)
Zmiana statusu wymienionych miejscowości wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Ile jest miast w Polsce?
Łączna liczba miast w Polsce (na 1 stycznia 2024 roku) wynosiła 1014. Aż 107 z nich to tzw. miasta prezydenckie, czyli takie, w których władzę sprawuje prezydent wybierany przez mieszkańców w wyborach. 302 miasta to samodzielne gminy miejskie, a 66 to miasta na prawach powiatów. Do największych miast (o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy) zaliczamy 37.
Obecnie tylko jedno miasto w Polsce liczy powyżej miliona mieszkańców - to Warszawa. Na drugim miejscu (powyżej 750 tysięcy) znajduje się Kraków. Mamy 3 miasta od 500 000 do 750 000 mieszkańców (Wrocław, Poznań, Łódź) i 6 miast od 250 000 do 500 000 - Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice.