Reklama

​Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca. Fotografię zrobił z 400 kilometrów!

Zdjęcie, które możecie podziwiać poniżej, nie powstało w przestrzeni kosmicznej, tylko w kalifornijskim Sacramento. Nic dziwnego, że fotografia Andrew McCarthy'ego zrobiona z aż 400 kilometrów stała się w internecie niemałą sensacją!

"Fotografia ta z miejsca stała się jedną z moich ulubionych" - cytuje jej autora brytyjski serwis Daily Mail. Na zdjęciu wykonanym w niedzielę o 11:44 polskiego czasu udało się uchwycić moment, w którym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wciąż znajdowała się w zmienionej orientacji na orbicie ze względu na wykonywany przez astronautów spacer kosmiczny. 

Celem rzeczonej, trwającej aż siedem godzin operacji, było zamontowanie wsporników, na których opierać będą się nowe, wysokowydajne panele słoneczne. Za realizację zadania odpowiedzialni byli astronauci Kate Rubins i Victor Glover.

Zdjęcie nie bez przyczyny stało się hitem sieci. Dzięki wspomnianej zmienionej orientacji Stacji doskonale widoczne były zamontowane wcześniej segmenty paneli słonecznych, przez co cały obiekt był o wiele lepiej widoczny z Ziemi. 

Reklama

Andrew McCarthy dodaje, że nawet nie musiał się specjalnie wysilać, aby "ustrzelić" ISS (International Space Station) swoim aparatem. Jego największym sprzymierzeńcem, obok odpowiedniego obiektywu, było bezchmurne niebo.

"A co najlepsze, Stacja przelatywała nad moim ulubionym kraterem Kopernik" - nie ukrywał w rozmowie z dziennikarzami McCarthy.

W zachwytach fotografa wtórował również "uziemiony już" astronauta Tim Peake, który na Twitterze napisał:

"Gratuluję zrobienia wspaniałego zdjęcia mojego dawnego domu!"

Kolejną okazją do zrobienia tak przejmującego zdjęcia jest zaplanowany na 5 marca kosmiczny spacer. Załoganci ISS, Kate Rubins i Soichi Noguchi, opuszczą pokład w celu dokończenia prac związanych z instalacją nowego panelu słonecznego. Operacji nie zobaczymy z Ziemi gołym okiem, ale NASA, jak zawsze, będzie prowadzić transmisję na żywo z tego wcale nie rutynowego wydarzenia. Start o 11:30 już w najbliższą niedzielę.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy