Od Afryki odrywa się ogromny fragment lądu. Powstanie nowy kontynent

Wiktor Piech

Wiktor Piech

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,4 tys.
Udostępnij

Kontynent afrykański powoli, lecz konsekwentnie się rozpada. W przyszłości ma powstać nowy kontynent, a także… nowy ocean. Jak będzie wyglądała Ziemia za miliony lat?

Afryka się rozpada. Kiedy "zobaczymy" nowy kontynent?
Afryka się rozpada. Kiedy "zobaczymy" nowy kontynent?123RF/PICSEL

Względem geografii fizycznej na Ziemi można wyróżnić sześć kontynentów, czyli Afrykę, Antarktydę, Australię, Amerykę Północną, Amerykę Południową, a także Eurazję (czyli Europę i Azję). Jak wskazuje Londyńskie Towarzystwo Geologiczne już za 1-5 mln lat nasza planeta może uzyskać nowy kontynent, który oderwie się od Afryki - będzie to Afryka Wschodnia.

Proces powstawania nowego kontynentu rozpoczął się już około 25 mln lat temu i dosłownie przebiega na naszych oczach. Wówczas powstał tzw. Wielki Rów Wschodni, który jest częścią Wielkich Rowów Afrykańskich. Otóż we wschodniej Afryce płyta afrykańska jest w trakcie dzielenia się na płytę somalijską i płytę nubijską. Skutkuje to rozrywaniem kontynentu na dwie części i powstaniem systemu głębokich rowów tektonicznych.

Dodatkowo płyta nubijska i somalijska oddziela się od płyty arabskiej, która jest zlokalizowana na północy względem nich. Dzięki czemu powstaje olbrzymi system ryftowy w kształcie litery "Y". Płyty tworzą tzw. potrójne skrzyżowanie, które znajduje się w regionie Afar w Etiopii. Naukowcy oszacowali, że płyty oddalają się od siebie w tempie 6-7 mm rocznie. Może się to wydawać bardzo mało, lecz w geologicznej skali czasu tempo jest wręcz "szalone". Warto wspomnieć, że Wielkie Rowy Afrykańskie (system rowów tektonicznych) rozciągają się na 6 000 km od Mozambiku aż po Syrię.

Mapa Afryki Wschodniej pokazująca niektóre z historycznie aktywnych wulkanów (czerwone trójkąty)
Mapa Afryki Wschodniej pokazująca niektóre z historycznie aktywnych wulkanów (czerwone trójkąty)USGS/domena publicznaWikipedia

W obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich rejestruje się stałą aktywność wulkaniczną i tektoniczną. Właśnie tutaj powstało także drugie najgłębsze jezioro świata, czyli Jezioro Tanganika, które według niektórych naukowców ma się powiększać, i z czasem ma zmienić się w morze rozdzielające dwa kontynenty. Powstanie w ten sposób także nowa bazaltowa skorupa oceaniczna (dno oceanu) i być może nowe wyspy (w miarę rozwoju grzbietu oceanicznego).

Jeśli w przyszłości procesy nadal by zachodziły, to w skład nowego kontynentu wejdą obszary dzisiejszej Somalii, Erytrei, Dżibuti, Kenii, Tanzanii, Mozambiku i Etiopii. Jednakże naukowcy zauważają, że siły napędzające wspomniany proces mogą okazać się zbyt słabe, żeby były w stanie rozerwać kontynent.

Jak powiedział dla Live Science prof. Ken McDonald z Uniwersytetu Kalifornijskiego: - Nie wiemy, czy ta szczelina będzie się rozszerzać w obecnym tempie, aby ostatecznie otworzyć basen oceaniczny, taki jak Morze Czerwone, a później coś znacznie większego, na przykład małą wersję Atlantyku. Może być też tak, że procesy te przyspieszą lub całkowicie się zatrzymają.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w Ukrainie
      Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      681
      Super
      relevant
      230
      Hahaha
      haha
      181
      Szok
      shock
      222
      Smutny
      sad
      88
      Zły
      angry
      27
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,4 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na