Powstała guma do żucia, która leczy!

Naukowcy z Iranu opracowali prototypową gumę do żucia, która zawiera w sobie lek zapobiegający objawom choroby lokomocyjnej. Lecznicza guma nie tylko przynosi ulgę cierpiącemu, ale także działa szybciej niż tradycyjne środki.

Guma do żucia
Guma do żucia123RF/PICSEL
Lecznicza guma działa szybciej, niż tradycyjne środki
Lecznicza guma działa szybciej, niż tradycyjne środki123RF/PICSEL

Lecznicza guma nie tylko przynosi ulgę cierpiącemu, ale także działa szybciej niż tradycyjne środki, dzięki bezpośredniemu wchłanianiu się przez błonę śluzową policzków.

Ponadto posiada zadowalający smak i odpowiednią konsystencję do przeżuwania - ocenili testerzy.

"Największym wyzwaniem przy wprowadzaniu leków do gumy do żucia jest zamaskowanie gorzkiego smaku ich aktywnych składników" - komentuje główny badacz.

"Stworzyliśmy gumę do żucia z dimenhydrynatem, która ma akceptowalny smak i odpowiednie właściwości fizyczne" - dodaje.

Prototypowa guma do żucia ma dużą szansę na wejście do użytku komercyjnego. Stanowi też przykład, który może pomóc w stworzeniu w przyszłości innych leków w takiej postaci.

Na chorobę lokomocyjną cierpi w umiarkowanych warunkach około 33 procent populacji.

Jednak na wzburzonym morzu lub przy silnych turbulencjach odsetek ten może wzrosnąć do 66 procent.

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak zgodności sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Podczas jazdy wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała.

Reaguje jednak na inne siły powstające podczas jazdy co w efekcie skutkuje brakiem zgodności tych bodźców z określoną sytuacją.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas