Reklama

Trener i elektryk. Fernando Santos jest inżynierem nie tylko na boisku piłkarskim

Polska reprezentacja w piłce nożnej ma nowego trenera. Jest nim Portugalczyk Fernando Santos. Jednak jego wykształcenie nie ma nic wspólnego z futbolem.

Fernando Santos urodził się w Lizbonie w 1954 roku i swoją karierę piłkarską rozpoczynał jako piłkarz występujący na pozycji obrońcy. W Primeira Liga strzelił dwa gole i rozegrał 161 meczów. Po przejściu na emeryturę zaczął pracę jako trener, gdzie prowadził m.in. FC Porto, AEK Ateny i PAOK.

Prowadził także reprezentację Portugalii i Grecji. Z kolei przygodę z reprezentacją Polski oficjalnie rozpoczął 24 stycznia 2023 roku, gdzie zastąpił Czesława Michniewicza. Santos potrafi mówić także po angielsku i grecku.

Kim z wykształcenia jest Fernando Santos?

Nie każdy jednak wie, że z wykształcenia Santos jest... inżynierem. Uzyskał dyplom z inżynierii elektrycznej i telekomunikacyjnej w 1977 roku w Instituto Superior de Engenharia de Lisboa. Szkoła ma swoją siedzibę w Lizbonie i może pochwalić się 170-letnią historią związaną z edukacją i szkoleniami zawodowymi. Obecnie jest częścią Instytutu Politechnicznego w Lizbonie.

Reklama

Jak podaje Lifebogger, zdobycie wyższego wykształcenia zostało "nakazane" przez jego ojca, który uważał, że edukacja jest ważniejsza, aniżeli piłka nożna. Fancisco Santos (ojciec Fernanda) miał zezwolić synowi na grę dla Benfiki, jedynie pod warunkiem, że Fernando zostanie inżynierem.

Wcześniej jako dziecko, Fernando Santos chodził do szkoły technicznej Escola Afonso Domingos, do której zapisał się dość wcześnie, a w wieku 15 lat został już elektrykiem. Wracając do czasów studiów - połączenie nauki i uczęszczanie na treningi Benfiki były nie lada wyzwaniem. Mimo trudności zdobył wyższe wykształcenie i skupił się na karierze piłkarskiej, a później trenerskiej.

Czy wykształcenie trenera polskiej reprezentacji ma jakiekolwiek znaczenie wobec stawianych przed nim zadań? SKOMENTUJ ten artykuł na Facebooku!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fernando Santos | piłka nożna | trener

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy