Reklama

Uwaga! Kac może ogłupiać!

Kac nie tylko przyprawia o ból głowy i nie najlepsze samopoczucie, ale również wpływa na sposób analizowania i zapamiętywania danych i informacji. Krótko mówiąc, naukowcy twierdzą, że kac ogłupia.

Wyniki badań wskazują, że wpływ nadmiernego spożycia alkoholu, może trwać znacznie dłużej niż do czasu wytrzeźwienia. Psychologowie, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej wpływowi kaca odkryli, że nie tylko powoduje on zawroty głowy, nudności i niepokój, ale osłabia i spowalnia pracę mózgu.

- Większość zna niepożądane skutki upojenia alkoholowego. Jednak jak wskazują nasze badania, kac może mieć nie tylko objawy fizjologiczne, kac może wpływać również na funkcje poznawcze i nastrój - wskazują autorki badania dr Lauren Owen i Marie Curie z wydziału psychologii uniwersytetu Keele.

Reklama

Wyniki badań są na razie na wstępnym etapie, jednak już teraz można wysnuć pewne wnioski. Z analiz wynika, że "na kacu" wydajność pamięci roboczej spada o 5-10 proc., zaś o 30 proc. wzrasta liczba popełnianych błędów.

Potwierdziły się również tezy, ze kac nieznacznie wpływa na spowolnienie reakcji, co jak twierdzą naukowcy ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.

- Już na wstępnym etapie badań udało nam się znaleźć statystycznie istotne różnice w pracy mózgu i reakcjach osób trzeźwych i "na kacu". Jednak skala zjawiska będzie w pełni widoczna po przeanalizowaniu wszystkich danych - podkreśla dr Lauren Owen.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: kac | impreza | alkohol | ciekawostki | piwo | wódka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy