Ziemia z rakiety Falcon 9. SpaceX pokazuje niezwykły film

W swoich mediach społecznościowych SpaceX opublikował materiał filmowy, który przedstawia Błękitną Planetę i pokazuje jej niezwykłe piękno.

Wspomniany film został nakręcony 17 marca z górnego stopnia rakiety Falcon 9. Rakieta dostarczała na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) dwa satelity telekomunikacyjne dla luksemburskiej firmy SES. Jak podaje portal Space.com, film może pokazywać naszą planetę z wysokości około 35 700 km.

Falcon 9 wystartował z Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station o godzinie 7:38 EDT. Rakieta wynosiła dwa satelity SES-18 i SES-19 - mają one zapewnić "cyfrowy zasięg transmisji dla Ameryki Północnej". Ładunek waży w sumie 7 000 kg, każda z sond posiada dwa panele słoneczne. W założeniu maszyny mają funkcjonować przez 15 lat.  Jak podaje Everyday Astronaut razem z satelitami SES-20, SES-21, SES-22 i SES-23 mają "oczyścić dolną część widma pasma C", by wdrożyć usługi 5G w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Everyday Astronaut przypuszcza, że wspomniane sprzęty mogą wykorzystywać system oprogramowania Adaptive Resource Control (ARC), który ma zapewniać dynamiczne zarządzanie dostępnymi zasobami i zgłoszeniami serwisowymi na orbicie i na ziemi. Maszyny mają ponadto wykorzystywać platformę satelitarną GEOStar-3.

Rakiety Falcon 9 od SpaceX

Rakiety Falcon 9 są dwustopniowymi rakietami nośnymi, których głównym celem jest wynoszenie ładunków na orbitę ziemską. Są także wykorzystywane w misjach bezzałogowych i załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Systemy są znane z tego, że ich pierwszy stopień może automatycznie powrócić na Ziemię i wylądować. Następnie może on być wykorzystany ponownie. Maszyny używają jednokomorowych silników Merlin 1, a rakiety napędzane są mieszaniną ciekłego tlenu i nafty. W silniku zamontowany jest ponadto specjalny system sterowania wektorem ciągu.

Obecnie wykorzystuje się głównie rakiety Falcon 9 Block 5, jest to jeden z najnowszych wariantów, którego pierwszy lot miał miejsce w 2018 roku. Wysokość tej rakiety wynosi 70 m, przy średnicy 3,66 m. Masa startowa osiąga aż 587 ton. Na niską orbitę okołoziemską może wynosić ładunek o masie 22,8 t, z kolei na geosynchroniczną orbitę transferową wynosi ładunek o wadze do 8,3 t (bez odzysku pierwszego stopnia rakiety; i do 5,5 t z odzyskiem).

Polecamy na Antyweb | Mapy Google wprowadzają długo zapowiadaną funkcję. Zużywa 4 GB danych na godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | Kosmos | Falcon 9
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy